آنفلوآنزا چه علائمی دارد؟ ، راه های درمان

به گزارش ایپتن، سلامت خبرنگاران : علائم اولیه آنفلوآنزا و راه های درمان ان را در ادامه بخوانید.

آنفلوآنزا چه علائمی دارد؟ ، راه های درمان

آنفلوآنزا از بیماری های شایع ویروسی است.

به گزارش خبرنگاران، آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است بنابراین داروهای ضدمیکروبی (آنتی بیوتیک ها) روی آن تاثیری ندارند. تجویز آنتی بیوتیک با نظر پزشک و در موارد خاص از جمله همراه شدن یک بیماری میکروبی با آنفلوآنزا توصیه می شود.

همایون امیری اظهار کرد: بیماری آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی حاد واگیردار است که بر اثر عفونت با ویروس مولد آنفلوآنزا بروز پیدا می کند. این ویروس دارای سه گونه و انواع متعددی زیرگونه است.

اوج شیوع آنفلوآنزا

وی اضافه نمود: بیماری آنفلوآنزا در تمامی طول سال رخ می دهد اما معمولا بیشترین زمان فعالیت آن در ماه های سرد سال و اوج آن در زمستان است.

مدیرگروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به علائم بیماری آنفلوآنزا، بیان نمود: تب و لرز، درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد، خستگی، تهوع، استفراغ و اسهال از علائم ابتلا به آنفلوآنزا هستند و علائم گوارشی در بچه ها شایع تر از بزرگسالان است. بعضی از این علائم یا همه علائم، در مبتلایان به آنفلوآنزا به طور معمول سه تا هشت روز بروز پیدا می کنند.

امیری گفت: بعضی از علائم ممکن است بیش از یک هفته طول بکشد و همچنین ممکن است در بعضی از افراد علائم بسیار خفیف باشد به خصوص در افرادی که قبلا واکسینه شده اند یا به علت ابتلای قبلی به بیماری آنفلوآنزا مقداری ایمنی کسب کرده باشند.

در چه صورت در بیماری آنفلوآنزا باید به پزشک مراجعه کرد؟

وی ادامه داد: در صورت بروز و بدتر شدن این علائم یعنی کوتاه شدن تنفس (سختی تنفس) یا تنفس سریع، درد سینه، گیجی یا سرگیجه ناگهانی و استفراغ مداوم باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

مدیرگروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به راه های انتشار بیماری آنفلوانزا، گفت: ویروس های آنفلوآنزا به طور عمده به وسیله هوا (ذرات ریز تنفسی آلوده) به وسیله سرفه و عطسه فرد بیمار منتقل می شوند. آنفلوآنزا به وسیله تماس سطوح آلوده به ویروس نیز منتقل می شود.

وی اضافه نمود: آنفلوآنزا می تواند به وسیله فرد آلوده و یا بیمار بدون علامت، به سایر افراد منتقل شود.

امیری بیان نمود: افراد بیمار می توانند یک روز قبل از شروع علائم تا پنج یا هفت روز بعد از شروع علائم، آلوده کننده سایر افراد باشند. البته بچه ها و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی مبتلا به آنفلواآنزا می توانند مدت بیشتری و گاه تا 21 روز، آلوده کننده باشند.

مدیرگروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به افراد در معرض خطر ابتلا به آنفلوآنزا، بیان نمود: ابتلا به آنفلوآنزا در افراد سالمند و بالای 65 سال، زنان باردار افراد دارای بیماری زمینه ای مزمن، افراد بیش از حد چاق، بچه های که به مدت طولانی تحت درمان با آسپیرین قرار دارند و افرادی که داروی ضعیف کننده ایمنی یا کورتیکواستروئید مصرف می کنند، خطر ناشی از عوارض بیماری را افزایش می دهد.

راه های پیشگیری از انتقال و انتشار آنفلوآنزا

امیری در مورد راه های پیشگیری از انتقال و انتشار آنفلوآنزا گفت: دریافت واکسن در گروه های در معرض خطر و پرخطر یکی از بهترین روش های پیشگیری از آنفلوآنزا است. پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه کردن با دستمال یا آرنج دست، شستشوی مداوم و صحیح دست ها حداقل به مدت 20 تا 30 ثانیه به خصوص بعد از سرفه و عطسه بعضی دیگر از راه های پیشگیری از انتقال و انتشار بیماری هستند.

وی اضافه نمود: استراحت و ماندن در منزل تا زمان بهبودی، حضور نیافتن در اماکن و تجمعات تا بهبودی کامل، پرهیز از دست دادن و روبوسی و در آغوش گرفتن دیگران تا بهبودی کامل و حفظ فاصله مناسب حداقل یک متر و نیم از افراد دارای علائم آنفلوآنزا و بیمار باید رعایت شود.

مدیرگروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت خوزستان در مورد نحوه درمان آنفلوآنزا گفت: آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است بنابراین داروهای ضدمیکروبی (آنتی بیوتیک ها) روی آن تاثیری ندارند. تجویز آنتی بیوتیک با نظر پزشک و در موارد خاص از جمله همراه شدن یک بیماری میکروبی با آنفلوآنزا توصیه می شود.

امیری اضافه نمود: در 80 درصد از موارد، بیماری میکروبی به آنفلوآنزا اضافه نمی شود و نیاز به آنتی بیوتیک ندارد. داروهای ضد ویروسی به هیچ عنوان نباید با خوددرمانی مورد استفاده قرار بگیرند.

وی گفت: علائم آنفلوآنزا معمولا با استراحت در منزل، نوشیدن مایعات به مقدار کافی و دریافت داروهای ضد دردهای عضلانی بهبود می یابند.

مدیرگروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به تفاوت آنفلوآنزا و سرماخوردگی، بیان نمود: سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است که عموما دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر می کند و به وسیله ویروس های خانواده سرماخوردگی (عموما رینوویروس ها) ایجاد می شود. هر چند سرماخوردگی در تمامی طول سال رخ می دهد اما معمولا در بهار و پاییز شایع است.

امیری اضافه نمود: سرماخوردگی به طور معمول دو تا پنج روز بعد از آلودگی اولیه به ویروس رخ می دهد. اوج علائم بیماری نیز دو تا سه روز بعد از تماس اولیه با ویروس های سرماخوردگی ظاهر می شود و بیمار در هفت تا 10 روز بهبود می یابد.

وی بیان نمود: سرماخوردگی همانند آنفلوآنزا، یک بیماری ویروسی است بنابراین درمان آنتی بیوتیکی ندارد و اقدامات درمانی نگهدارنده آن مشابه آنفلوآنزا است.

مدیرگروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه سرماخوردگی واکسن ندارد، گفت: علائم بالینی سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار شبیه است و افتراق این دو بیماری از یکدیگر مشکل است. رعایت رفتارهای بهداشتی مانند رژیم غدایی مناسب، استراحت و خواب کافی، ورزش و فعالیت بدنی مناسب و کافی و کاهش و دوری از استرس از موثرترین روش های مداخله ای در بیماری های ویروسی از جمله آنفلوآنزا و سرماخوردگی است.

نقش واکسن آنفلوآنزا

امیری با اشاره به نقش واکسن آنفلوآنزا در پیشگیری از این بیماری اضافه نمود: دریافت واکسن آنفلوآنزا در گروه های پرخطر و در معرض تماس با بیماران به منظور کاهش و کوتاه شدن عوارض ناشی از آنفلوآنزا توصیه می شود.

وی بیان نمود: زنان باردار، سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه ای مزمن (قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی و عصبی)، افراد بیش از حد چاق، افراد دارای کمبود یا نقص سیستم ایمنی و پرسنل پزشکی به خصوص پرسنل شاغل در بخش های بستری بیماران ضعف ایمنی، عمده ترین گروه های اولویت دار گیرنده واکسن هستند.

مدیرگروه بیماری های واگیر مرکز بهداشت خوزستان اضافه نمود: بهترین زمان دریافت واکسن آنفلوآنزا در اوایل شروع ماه های سرد سال (از آخر تابستان تا نیمه پاییز) است. حداقل دو هفته پس از دریافت واکسن آنفلوآنزا پاسخ ایمنی در بدن ایجاد شود.

وی شرح داد: باید توجه شود که دریافت واکسن آنفلوآنزا مانع ابتلا به این بیماری نمی شود اما موجب کوتاه شدن مدت و عوارض آن می شود. همچنین واکسن آنفلوآنزا روی سایر ویروس های ایجادکننده عفونت تنفسی اثری ندارد.

امیری با اشاره به موارد منع دریافت واکسن آنفلوآنزا، گفت: افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند، افرادی که در مرحله قبلی دریافت واکسن حساسیت داشته اند و افرادی که دارای بیماری حاد تب دار هستند باید از تزریق واکسن آنفلوآنزا پرهیز کنند؛ البته افراد تب دار، بعد از بهبودی می توانند واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند. تزریق این واکسن برای افراد دارای بیماری های خاص نیز باید بر اساس نظر پزشک معالج انجام شود.

منبع: رکنا
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1874

به "آنفلوآنزا چه علائمی دارد؟ ، راه های درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنفلوآنزا چه علائمی دارد؟ ، راه های درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید