آقاتهرانی: با طرح صیانت، می خواهیم از کاربران حمایت اقتصادی کنیم

به گزارش ایپتن، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، در تشریح جزییات اقدامات حمایتی مندرج در طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیغام رسان های اجتماعی گفت: تا فضای مناسب به اسم جایگزین پلتفرم های خارجی با همان کیفیت به لحاظ پهنای باند و سرعت فراهم نشود که مردم آن را بپذیرند، استفاده از هیچ کدام از پلتفرم های خارجی همانند اینستاگرام محدود نخواهد شد.

آقاتهرانی: با طرح صیانت، می خواهیم از کاربران حمایت اقتصادی کنیم

به گزارش خانه ملت، مرتضی آقا تهرانی در تشریح اقدامات مجلس برای آنالیز طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی، گفت: این طرح در صحن علنی از این نظر رای آورد که بر اساس اصل 85 قانون اساسی مورد آنالیز قرار گیرد.

تشکیل کمیسیون مشترک برای آنالیز کارشناسانه این طرح

نماینده مجلس، ادامه داد: این طرح 37 ماده ای بار ها اصلاح شده است، کما اینکه در طول 12 سال بار ها در صحن آمده و برگشته است و قطعا طرحی زنده است که بار ها روی آن کار کارشناسی صورت گرفته و قویتر شده است.

وی توضیح داد: این طرح در ابتدا تحت اسم صیانت از فضای مجازی مطرح شده بود که به طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیغام رسان های اجتماعی تغییر نام یافت و چون قرار است در قالب اصل 85 مورد آنالیز قرار گیرد باید هیات رییسه مجلس نشستی برگزار نموده تا تعداد افرادی که از کمیسیون های مختلف مجلس باید در کمیسیون مشترکی که برای آنالیز کارشناسانه آن تشکیل می گردد، عضو شوند، معین گردد.

آقاتهرانی با بیان اینکه قرار است بین 19 تا 23 نفر از نمایندگان مجلس در این کمیسیون مشترک عضویت داشته باشند. اعلام نمود: بنده معتقدم باید حداقل عضو یعنی 19 نفر برای ترکیب این کمیسیون در نظر گرفته گردد تا چابک باشد و چند پیشنهاد هم دارم که فرایند آنالیز این طرح را تسریع می نماید، ضمن اینکه بعد از اتمام هر نشست کمیسیون مشترک، مردم را در جریان تصمیمات اتخاذ شده قرار خواهیم داد و هیچ کدام از برنامه ریزی ها در خصوص این طرح محرمانه نبوده و در سطح عمومی اطلاع رسانی خواهد شد چراکه این طرح برای حمایت از مردم تدوین شده، بنابراین آن ها این حق را دارند که از جزییات اقداماتی که پیرامون آن انجام می گردد، آگاه باشند.

وی اضافه کرد: یکی از پیشنهادات این است که نشست های کمیسیون مشترک در زمان برگزاری نشست های کمیسیون های تخصصی برگزار گردد که اعضای آن درگیر امورات حوزه انتخابیه نباشند تا بتوان در طول یک ماه آنالیز این طرح را به اتمام رساند.

آقاتهرانی اظهار کرد: ما نخواستیم از زمان صحن علنی مجلس برای آنالیز این طرح استفاده کنیم چرا که موارد مهمتری باید در دستورکار صحن قرار گیرد که با مسائل اصلی مردم ارتباط مستقیم دارد.

نحوه حمایت از کاربران فضای مجازی در پی تصویب این طرح

این نماینده مجلس یازدهم، با اشاره به اقدامات حمایتی که در این طرح برای کاربران فضای مجازی در نظر گرفته است، اضافه کرد: ما در کوشش هستیم که از کاربران فضای مجازی حمایت مالی صورت بگیرد چرا که کاربران برای استفاده از فضای اپلیکیشن هایی که از خارج مدیریت می شوند همانند تلگرام باید هزینه ای برای فیلترشکن بپردازد، ضمن اینکه هزینه ای که مردم برای داخل می پردازند با هزینه اینترنت خارجی برابری دارد که در کوشش هستیم این هزینه برای کاربران به یک سوم کاهش پیدا کند و شرایطی را فراهم کنیم که از نظر مالی برای مردم ارزان باشد.

از سوی دیگر تا فضای مناسب مشابه به اسم جایگزین پلتفرم های خارجی با همان کیفیت به لحاظ پهنای باند و سرعت فراهم نگردد که مردم آن را بپذیرند، استفاده از هیچ کدام از پلتفرم های خارجی همانند اینستاگرام محدود نخواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، تاکید نمود: ما در پی ایجاد شرایطی هستیم که اگر در پی اعمال تحریم ها فعالیت کاربران در هر کدام از پلتفرم های خارجی محدود شد ما جایگزین مناسبی برای آن داشته باشیم. ضمن اینکه در کوشش هستیم پلتفرم هایی همچنان فعال باقی بمانند که در ایران دفتر داشته باشند تا ما بتوانیم از حقوق کاربران ایرانی دفاع کنیم و قطعا فضای مجازی به گونه ای ساماندهی خواهد شد که به هیچ کسب و کار فعال در این فضا آسیبی وارد نگردد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1750

به "آقاتهرانی: با طرح صیانت، می خواهیم از کاربران حمایت اقتصادی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقاتهرانی: با طرح صیانت، می خواهیم از کاربران حمایت اقتصادی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید