20 فیلم ترسناک دهه 80 میلادی از بدترین تا برترین

به گزارش ایپتن، در این مقاله 20 فیلم ترسناک از دهه 80 میلادی را آورده ایم که خاطرات زیادی برای سینمادوستان رقم زده اند و طی سالیان متعدد محبوبیت خودشان را حفظ نموده اند.

20 فیلم ترسناک دهه 80 میلادی از بدترین تا برترین

دهه 80 برترین دوران برای فیلم های ترسناک بود. دو فرمت نوارهای ویدئویی (وی اچ اس و بتاماکس) رقابت تنگاتنگی با هم داشتند و در نهایت وی اچ اس به علت قیمت مناسب تر و دسترسی راحت تر برنده شد و مقبولیت بیشتری پیدا کرد. رشد روزافزون این تکنولوژی ها به مردم نشان می داد که حالا دیگر می توانستند خارج از سالن های سینما هم از فیلم ها لذت ببرند و یک بازار کاملا تازه ایجاد شد. مغازه های فروش و اجاره فیلم ها در سراسر جهان احداث شدند و مشتری های بی تعدادی برای خودشان دست وپا کردند.

جریان تازه ای از تولیدات به راه افتاد که فیلم ها را مستقیما برای انتشار به صورت ویدئو و برای نمایش خانگی می ساختند، و خیلی ها راغب بودند که در جریان تب فیلم های ترسناک قرار بگیرند و از ترسیدن در یک محیط امن لذت ببرند. حالا که می شد فیلم ها را از تلویزیون روی نوار ویدئو ضبط کرد، خیلی از جوان ها و نوجوانان ترجیح می دادند در خانه به تماشای فیلم های ترسناک محبوبشان بنشینند و خودشان را درگیر قوانین محدودیت سنی سینماها ننمایند.

آن هایی که از بچگی هوادار ژانر ترسناک بودند خاطرشان هست که وقتی به ویدئو کلوپ ها می رفتند و به ردیف فیلم های ترسناک نگاه می کردند، انبوهی تصویر زننده و وحشتناک انتظارشان را می کشید تا بینشان انتخاب نمایند و اسمی را به خانه ببرند. لیست کردن تعدادی از برترین فیلم های ترسناک دهه 80 میلادی هم لذت بخش است و هم خاطره انگیز. ما را به دورانی می برد که هنوز اینترنت و سرویس های پخش فیلم آنلاین و دانلود و امثال این ها نبود و مجبور بودیم از خانه بیرون برویم و برای آخر هفته امان فیلم ها را کرایه کنیم یا بخریم.

20. قل ترسناک (Basket Case)

 • محصول: 1982
 • کارگردان: فرانک هننلاتر
 • بازیگران: کوین ون هنتنریکت، ری سوزان اسمیتبورلی بانر
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.2 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 76%

فرانک هننلاتر استعداد غیرمتعارفی در فیلم سازی داشت. فیلم هایش جوری بودند که انگار نگاتیو هایشان را در خاک و چرک و دوده آغشته نموده و همواره لایه نامحسوسی از آن را در تصاویر حس می کردید.

در کارنامه هننلاتر شهر نیویورک تبدیل به یکی از شخصیت های فیلم هایش شده بود. در واقع نیویورک همان قدر اهمیت و صندلی در فیلم هایش داشت که شخصیت های عجیب وغریب و ترسناکش. قل ترسناک درست به مقدار یکی از فیلم های وودی آلن درباره نیویورک است و به آن عشق می ورزد، منتهی با این فرق که هننلاتر نگاهی به قلب تاریک و فاسد و پر از پلیدی این ابرشهر سیمانی انداخته است.

داستان فیلم درباره یک پسربچه و برادر عجیب الخلقه و از ریخت افتاده اش است، ولی با تماشای فیلم می فهمیم که هیولاهای واقعی انسان های دیگر هستند. این از آن دست فیلم هاست که مدت ها بعد از تماشایش هم رهایتان نمی نماید و مدام فکرتان را درگیر نگه می دارد. البته برخی از افکت های فیلم مشمول گذر زمان شده اند و حالا شاید خنده دار و مضحک به نظر برسند. ولی در هر صورت این فیلم هم مثل دیگر آثار هننلاتر یک اثر تماشایی و تأثیرگذار است.

هننلاتر روی کارگردان های زیادی در نسل بعد از خودش تأثیر گذاشت و خیلی ها از او الهام گرفتند. دنباله های قل ترسناک بیشتر سمت کمدی سیاه رفتند و از مؤلفه های ژانر وحشت فاصله گرفتند، ولی در هر صورت تماشای و لذت بخش هستند.

19. غارتگر (Predator)

 • محصول: 1987
 • کارگردان: جان مک تیرنان
 • بازیگران: آرنولد شوارتزنگر، کارل ویترز، بیل دوک
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.8 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 82%

در یک جهانی موازی، احتمالا نسخه ای کاملا متفاوت از غارتگر ساخته شده است. نسخه ای که در آن ژان کلود ون دام با یک گریم سنگین و غیر قابل شناسایی مقابل آرنولد شوارتزنگر قرار می گیرد و یکی از عجیب ترین آثار کارنامه اش را می سازد. (احتمالا می دانید که در ابتدا ژان کلود ون دام قرار بوده لباس غارتگر را بپوشد و در فیلم نقشش را بازی کند، ولی اتفاقاتی افتاد که او را از فیلم بیرون انداختند) ولی خوشبختانه ما در آن جهانی موازی نیستیم و فیلمی هم که در لیست آورده ایم نسخه معروفی است که همگی می شناسیم.

غارتگر از معروف ترین و محبوب ترین اکشن ترسناک های دهه 80 است که با حضور طراح معروف استن وینستون ساخته شده. وینستون کاراکتر غارتگر را طراحی کرد و در بی تعداد فیلم خاطره انگیز دیگر نظیر ترمیناتور هم نقش داشته و ربات ها و موجودات عجیب و ترسناک زیادی را برای فیلم ها ساخته. در این فیلم آرنولد به همراه گروهی از نظامیان کلیشه ای با موجودی فضایی و خون خوار روبرو می شوند و باید از آن جان سالم به در ببرند.

غارتگر یک فیلم دیوانه وار و پرانرژی است که اصلا از حرکت نمی ایستد. آرنولد که خاتمه تنها بازمانده این گروه می گردد، با انبوهی گلوله و بازوهای تنومدنش به مبارزه با غارتگر می رود و تمام تلاشش را می نماید تا این موجود را به نابودی بکشاند.

سال 1990 دنباله ای برای فیلم ساختند که خیلی بد نبود و یک سری استانداردها را رعایت می کرد. ولی متأسفانه بقیه فیلم هایی که در این فرنچایز ساختند خیلی خوب از آب در نیامدند و اکثرشان فجایعی غیرقابل تماشا بودند.

18. گرملین ها (Gremlins )

 • محصول: 1984
 • کارگردان: جو دانته
 • بازیگران: زاک گالیگان، فوبه کیتس، هویت اکستون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.3 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 85%

فیلمی که ظاهر غلط اندازی داشت و به خاطر تصویر روی جلد نوارهای ویدئویی اش خیلی راحت به خانه آدم های زیادی راه پیدا کرد چون موجود بانمکی را در تصویر می تماشاد. ولی وقتی فیلم را تماشا کنید می فهمید که قضیه چیز دیگری است. چند موجود کوچک خطرناک و مرگبار که ظاهر و پوستی شبیه مارمولک دارند به جان همه می افتند.

در بطن گرملین ها، یک هشدار و آموزش آشکار خوابیده، درباره اینکه حواسمان به توصیه ها باشد تا در دردسرهای ترسناک نیفتیم. گرملین ها و رهبرشان استرایپ نقطه مقابل موجود بانمک داستان یعنی موگ وای گیزمو هستند و بدون توجه به دور و برشان خرابی و ویرانی و زجر و درد روی سر همه هوار می نمایند و تر و خشک را با هم می سوزانند. شکل و شمایل و ظاهر کلی فیلم جوری است که گمان می کنید یک فیلم بچگانه و عروسکی است، ولی باید بدانید که ماجرایی تیره و تار در قلب داستانش حضور دارد.

گرملین ها به خاطر خشونت کارتونی و اغراق شده ای که داشت خیلی راحت توانست خودش را از قید و بند درجه بندی سنی بالا رها کند و خودش را به اسم یک فیلم خانوادگی جا بزند. ولی ما می دانیم که ترسی واقعی درونش جریان داشت و حقش است در این لیست جای بگیرد.

17. مُرده شریر /کلبه وحشت (The Evil Dead)

 • محصول: 1981
 • کارگردان: سم ریمی
 • بازیگران: بروس کمپبل، الن سندوایس، بتسی بیکر
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 95%

نوستالژی و خاطره بازی نقش خیلی مهمی در شکل گیری سلیقه ما ایفا می نمایند. خیلی از فیلم هایی که در خاطره ما ثبت شده اند و خیلی دوستشان داریم، به خاطر خاطراتی که حین تماشاشان ثبت نموده ایم به این صندلی رسیده اند و گاهی وقت ها به کیفیت خودشان ربط زیادی ندارد.

طی سال های اولیه دهه 80 میلادی فیلم های ترسناک زیادی در انگلستان ممنوع شدند. این فیلم ها به علت نمایش خشونت عریان و صحنه های زننده به بازارهای زیرزمینی راه پیدا کردند و نوارهای ویدئوی آن ها بین مردم دست به دست می شد. مرده شریر یکی از همین فیلم ها بود.

خیلی ها خاطرشان هست که نوار ویدئوی این فیلم با نام کلبه وحشت محبوبیت خاصی داشت. شده بود که به خانه دوست یا رفیق یا فامیلی برویم و آن ها با چشمانی که هیجان برق می زد می گفتند که کلبه وحشت را داریم و بهتر است بنیشینیم و ببینیم. آوازه این فیلم از خود فیلم بالاتر رفته بود و زمزمه هایی از اینکه ترس و وحشتش همه را به لرزه می اندازد اسطوره و افسانه ای حولش شکل داده بود.

قسمت دوم فیلم با بودجه بیشتری ساخته شده بود و مسلما کیفیت بهتری هم داشت، ولی حس وحالی که ما هنگام تماشای قسمت اول داشتیم هرگز تکرار نشد و برای همین صندلی ویژه ای در فکر ما پیدا نموده. سم ریمی قسمت اول را به اصطلاح چریکی ساخت، با منابع محدود و کمترین امکانات. تمام ویژگی هایی که بعدها تبدیل به امضای او شد در همین فیلم خودشان را نشان دادند، نظیر فیلم برداری جلوه گرانه، ریتم سریع دیوانه وار و منطق کمیک بوکی.

16. بلاب (The Blob)

 • محصول: 1988
 • کارگردان: چاک راسل
 • بازیگران: شاونی اسمیت، کوین دیلون، جفری دیمان
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 62%

بلاب یکی از چندین بازسازی هایی است که در این لیست می بینید، بازسازی هایی که همگی با یک فرمول ساخته شده اند؛ اینکه داستان مشابه قبلی را این بار عظیم تر و بهتر بسازند. نسخه اصلی فیلم با بازی استیو مک کوئین یک بی مووی ترسناک علمی تخیلی محبوب و شناخته شده است که یک ضدقهرمان بکر و مجذوب کننده داشت. نسخه ای که دهه 80 از آن ساختند یک فیلم ترسناک بادی هارور درخشان بود که متأسفانه با مرور زمان دچار فراموشی شده.

همانند بازسازی خیلی خوب شب مردگان زنده (Night of the Living Dead) که تام ساوینی سال 1990 ساخت، بازسازی بلاب هم سعی نموده ایده های فیلم اصلی را حفظ کند و آن را با شرایط روز وفق دهد تا برای مخاطبان مدرن مجذوب کننده باشد.

فیلم را جوری به انتها رساندند که انتظار ساخته شدن یک دنباله را در مخاطب ایجاد می نماید، دنباله ای که هرگز اتفاق نیفتاد چون فیلم در انبوهی از تولیدات تابستانی گم شد و کم کم به فراموشی سپردندش. با این حال تماشایش خالی از لطف نیست و لذت خودش را دارد.

15. هالووین 3: فصل جادوگر (Halloween III: Season of the Witch)

 • محصول: 1982
 • کارگردان: تامی لی والاس
 • بازیگران: تام اتکینز، استیسی نلکین، دن او هرلیهی
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 41%

هالووین 3 فیلم چندان پیروزی نبود و امتیازهایش هم نشان می دهند که نه بین منتقدان صندلی خوبی دارد و نه در میان تماشاگران. ولی به یک علت مهم در این لیست قرار گرفته؛ اینکه به جای تکرار فرمول همیشگی دنباله سازی، سعی نموده سراغ مدل خودش برود. به جای اینکه در این قسمت هم سراغ مایکل مایرز برویم و قتل های فجیعش را ببینیم، صرفا از شب هالووین به اسم بستری برای روایت یک داستان ترسناک متفاوت استفاده کردند.

14. گرگ نمای آمریکایی در لندن (An American Werewolf in London)

 • محصول: 1981
 • کارگردان: جان لندیس
 • بازیگران: دیوید ناتن، جنی اگاتر، پائولا جیکوبس
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 88%

جان لندیس بیشتر به خاطر کمدی هایش معروف شده بود و در این فیلم با هنرمندی توانسته کمدی را با مؤلفه های ژانر وحشت تلفیق کند. گرگ نمای آمریکایی در لندن یک فیلم ترسناک است که موقعیت های کمدی سیاه درونش جریان دارد و به همین علت در صندلیی بالاتر از دیگر فیلم های گرگینه ای می ایستد. یک دوره ای تب مردان گرگ نما همه جا را گرفته بود و فیلم های زیادی با محوریتشان می ساختند.

در این فیلم با تبدیل های همیشگی از مرد به مرد گرگ نمای پشمالو طرف نبودیم، مدلی که در این فیلم به تصویر کشیده می شد به مراتب دردناک تر و ترسناک تر بود. ساختار استخوانی طرف به هم می ریخت و با درد و رنج فراوان تبدیل به موجودی دیگر می شد و پوستش چنان کش می آند که تا آستانه متلاشی شدن می رفت.

گرگ نمای آمریکایی در لندن فیلم ترسناک بکری بود که مضمون عمیقی درونش داشت. هم به ویژگی های آشنا و همیشگی فیلم های با موضوع گرگینه ها وفادار بود و هم ایده های تازه خودش را داشت. نزدیک دو دهه بعد از این فیلم یک دنباله مضحک و بد برایش ساختند که هیچ نشانه ای از جادو و خوبی های فیلم اصلی نداشت.

13. جامعه (Society)

 • محصول: 1989
 • کارگردان: برایان یوزنا، دوین دیواسکوئز، پاتریس جنینگز
 • بازیگران: بیلی وارلاک
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 62%

این فیلم به معنای واقعی غیرمتعارف یک استعاره را عملا به تصویر می کشد و درباره اش داستانی روایت می نماید؛ چه می گردد اگر پول دارها و ثروتمندان واقعا و عملا مثل انگل از آدم های فقیر و بیچاره تغذیه نمایند؟

فیلم از نظر جلوه های ویژه عملی در نوع خودش بی سابقه است و بدن های پروتزی و ربات های ترسناکی برایش ساخته اند که هنوز هم با تماشاشان متأثر می شویم. موقعیت های عجیب وغریب و غیر قابل درک بسیاری در فیلم حضور دارند که بعد از تماشایشان برای همواره در فکرتان می مانند.

12. روز مردگان (Day of the Dead)

 • محصول: 1985
 • کارگردان: جرج رومرو
 • بازیگران: لوری کاردیل، جوزف پیلاتو، شرمن هاوارد
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.1 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 83%

هر لیستی که از برترین فیلم های ترسناک دهه 60 ببینید حتما نام شب مردگان زنده (Night of the Living Dead) در آن حضور دارد، و اگر سراغ برترین ترسناک های دهه 70 بروید و نام طلوع مردگان (Dawn of the Dead) در آن نبود بدانید یک جای لیست ایراد دارد. به همین ترتیب وقتی به فیلم های ترسناک دهه 80 می رسیم نمی توانیم نامی از این فیلم جرج رومرو نیاوریم.

همان تریلری که از فیلم پخش شد کافی بود تا همه به وحشت بیفتند و بدانند چه هراسی در سینماها انتظارشان را می کشد. داستان این فیلم که به نوعی انتها بخش سه گانه معروف جرج رومرو بود درباره چند نفر بود که احتمالا آخرین انسان های نسل بشر بودند و در پناهگاهی زیرزمینی زندگی می کردند. موقعیتی خفقان آور که راه رومرو را برای آنالیز شخصیت های هر کدام از این آدم ها باز می کرد و در آن تعدادی از ترسناک ترین و برترین لحظات فیلم های رومرو را می دیدیم.

آدم های این فیلم به مقدار زامبی ها ترسناک و خطرناک هستند و تنش و تضاد بین آن هاست که درام فیلم را می سازد و تعلیق و هیجانی نفس گیر خلق می نماید.

11. نمایش مورمور (Creepshow )

 • محصول: 1982
 • کارگردان: جرج رومرو
 • بازیگران: هال هالبروک، آدرین باربو، فریتس ویور
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.9 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 74%

این فیلم که با الهام از کمیک های ترسناک EC Horror comics دهه 50 ساخته شده اولین همکاری بین جرج رومرو و استیفن کینگ محسوب می گردد. در آن سال ها فیلم های ترسناک زیادی با اقتباس مستقیم از این کمیک ها ساخته می شدند، ولی رومرو سعی کرد تنها حال وهوای فیلمش را شبیه کمیک ها کند و داستان مخصوص خودش را جلو ببرد.

این دست کمیک بوک ها از فرمول و الگوی ثابتی پیروی می کردند. تمام اپیزودها و داستان های کوتاهشان یک حکایت اخلاقی داشت و پیغامی که می خواست به مخاطبان القا کند. آدم های بدی را می دیدیم که بلاهای وحشتناکی سر آدم های خوب می آوردند و در نهایت به سزای اعمال پلیدشان می رسیدند.

در یکی از اپیزودهای فیلم که خود استیفن کینگ هم بازی نموده، پیغام اخلاقی عجیب و غریب داستان این است که به شهاب سنگ ها دست نزنید.

از نکات بامزه فیلم می توان به ساختار بصری آن اشاره نمود که مشابه کمیک بوک ها طراحی شده بود. نماها قاب بندی های شبیه کمیک بوک داشت و در گوشه و کنار تصویر توضیحاتی می آمد که در یک کادر قرار می گرفت. تغییر از یک صحنه به صحنه بعدی هم جوری بود که حس می کردیم انگار صفحات کمیک بوک را ورق می زنیم و رنگ و نور صحنه ها اغراق شده بودند.

10. احیاگر (Re-Animator )

 • محصول: 1985
 • کارگردان: استوارت گوردون
 • بازیگران: جفری کمبس، بروس ابوت، باربارا کرامپتون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.2 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 93%

جرفی کمبس از آن بازیگرهایی است که با حضورش فیلم را چند پله بالاتر می برد. حتی اگر با یک فیلم به شدت بی مزه و بد سروکار داشته باشیم، تماشا او و نقش آفرینی دیوانه وارش انرژی عجیبی به فیلم اضافه می نماید.

فیلم با نگاهی به داستانی نوشته اچ پی لاوکرفت ساخته شده و ماجرای یک دانشجوی پزشکی را روایت می نماید که علاقه دارد راهی برای زنده کردن مردگان بیابد. او به قدری فکر و ذکرش درگیر این قضیه می گردد که تا مرز جنون پیش می رود و اقدامات خطرناک و دیوانه واری می نماید.

مثلی خیلی دیگر از فیلم های این لیست، احیاگر از آن کمدی ترسناک هایی است که دهه 80 حسابی هوادار داشتند. آن موقع انگار رسم بود که مقداری کمدی و موقعیت های خنده دار به فیلم های پر از خون و ترس اضافه نمایند تا احساسات مخاطب بیشتر تحریک گردد.

9. دلغک های قاتل که از فضا آمدند (Killer Klowns from Outer Space)

 • محصول: 1988
 • کارگردان: استیفن چیودو
 • بازیگران: گرنت کریمر، سوزان اسنایدر، رویال دینو
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 6.2 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 75%

تاریخ به ما ثابت نموده که بدترین راه برای ساختن یک فیلم کالت این است که از قبل و با قصد و نیست ساخت یک کالت فیلم را بسازیم. با این حال سر این فیلم (که برای شوخی در اسمش دلقک را دلغک نوشته اند) پیروز شدند دقیقا همین کار را بنمایند. اصلا ایده اش جوری است که روی کاغذ نباید به پیروزیت می رسید. موقعیت های ترسناک کمی دارد و خط اصلی قصه مضحک و خنده دار است. ولی به هر شکلی که بود این فیلم توانست دوام بیاورد و واقعا یک فیلم کالت گردد.

حس وحال و انرژی غریبی در فیلم جاری است، از آن حس وحال هایی که در بی مووی ها و ترسناک های درجه دو حضور داشت. و به لطف تیم بازیگرانش که همه چیز را واقعا جدی گرفته اند، موقعیت ها درست کنار هم قرار گرفته اند. فیلم دقیقا به تمام اهدافی که می خواسته می رسد.

یکی از نکات برجسته و مهم فیلم، موسیقی متنش است که جان ماساری ساخته. موسیقی فیلم تغییرات دیوانه واری دارد. یک لحظه اتمسفری گیرا و ترسناک و تکان دهنده خلق می نماید و لحظه ای بعد حال و هوای کارتونی به خودش می گیرد.

8. مگس (The Fly)

 • محصول: 1986
 • کارگردان: دیوید کراننبرگ
 • بازیگران: جف گلدبلوم، جینا دیویس، جان گتز
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.6 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 93%

یکی دیگر از بازسازی های این لیست که از نسخه اصلی بهتر شده. دیوید کراننبرگ سر ساختن مگس در اوج بود و با انرژی فوق العاده ای فیلمی را ساخت که احتمالا جریان اصلی ترین اثرش محسوب می گردد. داستان فیلم (که شباهتی کلی به نسخه اصلی دارد) برترین بستر را برای کراننبرگ فراهم کرد تا سراغ سوژه مورد علاقه اش برود و بدن های دفرمه و از ریخت افتاده و ترسناک را به تصویر بکشد.

فیلم انگار دو داستان مجزا دارد. در بخشی از ماجرا ما با قصه عاشقانه بین زوجی جوان آشنا می شویم که پیداست انتهای تلخ و شوم خواهد داشت. بعد داستان تبدیل به قصه ای ترسناک می گردد و با موجودی وحشتناک رو به رو می شویم و شخصیت اصلی دچار تغییراتی وحشتناک می گردد و بدنی هیولایی پیدا می نماید. مگس در دوران اوج گیری ایدز اکران شد و از وحشتی حرف می زد که درون بدن انسان پنهان شده.

در مگس یکی از برترین جلوه های ویژه را شاهد بودیم. ترکیبی حیرت انگیز از اندام های مصنوعی به روز و ربات های اتوماتیک که تغییر و تحول قهرمان داستان را به شکل شگفت انگیزی به نمایش می گذاشت.

7. برپاخیزان جهنم (Hellraiser)

 • محصول: 1987
 • کارگردان: کلایو بارکر
 • بازیگران: اندرو رابینسون، کلر هیگینز، اشلی لاورنس
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 72%

کلایو بارکر از اسامی آشنا در ژانر وحشت است. هم سریال و فیلم نوشته و هم در بازی های کامپیوتری نقش داشته. این فیلم که اولین تجربه کارگردانی او بود مزیت های منحصربه فردی دارد. انگار بارکر با اعتماد به نفسی مثال زدنی سراغ مضمونی رفته که بیشتر از همه به آن تسلط دارد. ماجرای جهنمی وحشتناک و موجودات مرگ بارش که چیزی جز درد و رنج نمی خواهند.

البته برپاخیزان جهنم با گذر سالیان طولانی اثر خودش را از دست داده و به علت کیفیت پایین جلوه های ویژه و اجرای دم دستی آن ها، دیگر آن حس وحال قبل را القا نمی نماید. ولی با این حال انگار جادوی غریبی در فیلم اولش نهفته است که حتی گذر سالیان و مسائل فنی هم نتوانسته محوش کند.

6. تاریکی نزدیک (Near Dark)

 • محصول: 1987
 • کارگردان: کاترین بیگلو
 • بازیگران: ادریان کیوان پاسدار، جنی رایت، لانس هنریکسن
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 82%

تاریکی نزدیک یکجورهایی انگار یک وسترن خون آشامی است، منتهی نام خون آشام در فیلم ذکر نمی گردد. شخصیت های منفی فیلم واقعا فوق العاده هستند و اصلا علت ماندگاری این فیلم ترسناک کاترین بیگلو همین تیم شخصیت های منفی به یادماندنیش است.

جیمز کامرون که مدتی بعد از این فیلم با بیگلو ازدواج کرد، به او پیشنهاد داد تا برای این فیلم از تیم بازیگرانی استفاده کند که کامورن سر بیگانه ها برده بود. برای همین تعدادی از بازیگران بیگانه ها را در این فیلم هم می بینیم.

5. بیگانه ها (Aliens)

 • محصول: 1986
 • کارگردان: جیمز کامرون
 • بازیگران: سیگورنی ویور، مایکل بین، بیل پکستون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8.3 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 97%

جیمز کامرون با مهارت های بی نظیرش کاری را کرد که به نظر غیرممکن می رسید؛ اینکه دنباله ای برای یک اثر محبوب کلاسیک و مهم سینما بسازد و از قبلی بهتر و مجذوب کننده تر گردد. کمتر پیش می آید که کارگردان دیگری سراغ فرنچایزی برود و جهانی فیلم را عظیم تر و بهتر کند و اثری چند پله تماشایی تر تحویل دهد. ولی کامرون پیروز شد.

حالا به جای اینکه لوکیشن فیلم محدود به یک سفینه باشد و تنها یک بیگانه داشته باشیم، با فضایی عظیمتر و تعداد زیادی بیگانه طرف بودیم. تازه ملکه بیگانه ها هم بود که هیولای وحشتناکی بود برای خودش.

بیگانه ها لحظات پرتعلیق و تکان دهنده کم ندارد و در طول تماشایش یک لحظه هم آسایش نخواهید داشت. مبارزه نهایی الن ریپلی با ملکه بیگانه ها از معروف ترین فصل های سینما است که همه از آن خاطره داریم.

سیگورنی ویور به خاطر این فیلم نامزد اسکار برترین بازیگر زن نقش اول شد که اتفاق بی سابقه ای بود چون تا پیش از آن هیچ بازیگر زنی را به خاطر بازی در فیلم اکشن و علمی تخیلی نامزد ننموده بودند.

4. موجود (The Thing)

 • محصول: 1982
 • کارگردان: جان کارپنتر
 • بازیگران: کرت راسل، ویلفورد بریملی، تی کی کارتر
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 8.1 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 86%

چند مرد، محیطی بسته و موجودی فضایی. ایده اش شبیه بیگانه ریدلی اسکات است ولی اصلا ربطی به آن ندارد. موجود فضایی فیلم موجود شبیه کابوسی تمام نشدنی است که بدن آدم ها را به بازی می گیرد. اگر فیلم را دیده باشید محال است بدن های عجیب و غریب و از ریخت افتاده آن را فراموش کنید.

ولی عجیب است این فیلم که حالا اثری کالت و محبوب در بین طرفداران ژانر ترسناک محسوب می گردد، در زمان اکرانش این قدر بد عمل کرد و شکست بدی در گیشه خورد. منتقدان هم زیاد تحویلش نگرفتند و تا فرصت گیرشان می آمد آن را نقد می کردند. ولی خوشبختانه با گذر زمان ارزش واقعی فیلم تعیین شد و به صندلی اصلیش رسید.

3. کابوس در خیابان الم (A Nightmare on Elm Street)

 • محصول: 1984
 • کارگردان: وس کریون
 • بازیگران: هدر لنگن کمپ، جانی دپ، جان ساکسون
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.5 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 94%

در زمانه ای که ژانر ترسناک پر شده بود از قاتلان تشنه به خون و دل و روده های آویزان و بدن های قطعه قطعه شده، جان کارپنتر شخصیتی را به سینما و فرهنگ عامه معرفی کرد که همه چیزش تازه بود. فردی کروگر از آن آدم بدهای معمول فیلم های ترسناک نبود و مدل کشتنش هم هیچ ربطی به بقیه نداشت. این مرد به کابوس مردم می رفت و آن ها را به شکلی فجیع در همان کابوس به قتل می رساند. کابوسی که در بیدار و جهانی واقعی هم اثر خودش را می گذاشت.

اولین قسمت کابوس در خیابان الم برترین قسمتش است و متأسفانه فیلم های بعدی از جهت اصلی خارج شدند.

2. فروشگاه کوچک ترسناک (Little Shop of Horrors)

 • محصول: 1986
 • کارگردان: فرانک آز
 • بازیگران: الن گرین، ریک مورانیس، استیو مارتین
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 90%

این فیلم بر اساس نمایشی موزیکال که سال 1982 روی صحنه رفت ساخته شده، و این نمایش موزیکال هم بر اساس یک فیلم ترسناک کمدی به کارگردانی راجر کورمن ساخته شده بود. این فیلم به ما یادآوری می نماید که فیلم های ترسناک نباید لزوما خشن و جدی باشند و می توانند سرگرم نماینده و موزیکال هم روایت شوند.

داستان درباره مردی است که فکرش خراب شده و حالا آدم ها را به خورد یک گیاه گوشت خوار غول آسا می دهد. حالا تصورش را بکنید که این ماجرای خون بار با آهنگ های شاید و باب دل مردم روایت گردد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کارگردان فیلم فرانک آز صداپیشه یودا از جهانی جنگ ستارگان است. او که در فیلم ها و سریال ها و انیمیشن های متعددی صدای یودا را در آورده خودش در قامت کارگردان فیلم هایی با ژانرهای متنوع ساخته.

1. بازگشت مردگان زنده (The Return of the Living Dead)

 • محصول: 1985
 • کارگردان: دان اوبانون
 • بازیگران: کلو گولگر، جیمز کارن، دان کالفا
 • امتیاز کاربران IMDb به فیلم: 7.3 از 10
 • امتیاز راتن تومیتوز: 91%

بعد از ساخته شدن شب مردگان زنده، بین جورج رومرو و نویسنده فیلم یعنی جان ای. روسو اختلافاتی در گرفت مبنی بر اینکه دنباله های فیلم را چگونه جلو ببرند. در نهایت به این نتیجه رسیدند که هر کدام راه خودش را برود. رومرو فیلم های خودش را ساخت و روسو فیلم نامه فیلم هایی مثل همین بازگشت مردگان زنده را نوشت.

داستان درباره گاز مرموزی است که در شهر پخش می گردد و تمام مردگان زیر قبر را زنده می نماید. فیلم هم کمدی است و هم ترسناک و احتمالا اولین فیلم زامبی محور است که علاقه این موجودات را به مغز انسان نشان می دهد.

در هنگام ساخت فیلم، به تعدادی از سیاهی لشکرها دستمزدی اضافه تر داده بودند تا جلو دوربین مغز گاو بخورند. کارگردان فیلم که دلش نمی خواست آن ها را مجبور به کاری کند که خودش مایل نیست، جلو آن ها مغز گاو خورد تا حس بهتری داشته باشند و راحت تر قبول نمایند.

منبع: slashfilm

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 شهریور 1400 بروزرسانی: 12 شهریور 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1770

به "20 فیلم ترسناک دهه 80 میلادی از بدترین تا برترین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 فیلم ترسناک دهه 80 میلادی از بدترین تا برترین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید