بهترین فیلم های ترسناک فضایی که باید تماشا کنید

به گزارش ایپتن، وب سایت گجت نیوز: ژانر فضایی و ژانر ترسناک کاملا متفاوت هستند، اما آثاری داشته ایم که این دو سبک را به خوبی با یکدیگر تلفیق نموده اند. در ادامه می توانید با بهترین فیلم های ترسناک فضایی آشنا شوید.

بهترین فیلم های ترسناک فضایی که باید تماشا کنید

ما ژانر علمی تخیلی ترسناک نیز داریم، اما این آثار لزوما در فضا رخ نمی دهند. ما در این مطلب، به بهترین فیلم های ترسناک فضایی خواهیم پرداخت که داستان آن ها کاملا در خارج از کره زمین اتفاق می افتند و البته این توانایی را دارند که تعلیق خوبی به شما تزریق نمایند.

ما آثار زیادی در این سبک نداریم، چرا که ساخت این آثار با ریسک بالایی همراه است؛ به بودجه بالا، یک فیلمنامه بسیار خوب و تیمی از بازیگران مستعد احتیاج دارد و تا به امروز آثار زیادی نبوده اند که بتوانند همه فاکتور ها را داشته و قابل توجه ظاهر شوند. با این حال، در تاریخ سینما، شاهد چندین اثر برجسته بوده ایم که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. برخی از این آثار شاید برای یک مخاطب معمولی چندان جذاب نباشند، اما اگر می خواهید یک ماجراجویی استرس زا در فضا را تجربه کنید، این آثار، بهترین گزینه های ممکن هستند.

1. حیات (Life)

 • سال فراوری: 2017
 • کارگردان: دنیل اسپینوزا
 • بازیگران: جیک جیلنهال، ربکا فرگوسن، رایان رینولدز و هیرویوکی سانادا

داستان این فیلم در آینده نزدیک رخ می دهد، جایی که اعضای یک ایستگاه فضایی، نمونه تازه ای از زندگی را کشف می نمایند. اما این اتفاق عظیم به شکل متفاوتی رقم می خورد و معین می گردد که این ارگانیسم قوی تر از انسان ها است، رشد سریعی دارد و البته برای زنده ماندن، حاضر است هر موجود زنده دیگری را نابود کند. سرنشینان در ادامه کوشش می نمایند تا آن را از بین ببرند اما…

یکی از نکات قابل توجه فیلم حیات این است که در آینده نه چندان دور رخ می دهد و به همین دلیل، تیم فضانوردان فیلم دارای تکنولوژی های پیشرفته ای نیستند و در واقع با دستان خالی باید به مبارزه بپردازند و برای بقا کوشش نمایند.

2. تاریکی مطلق (Pitch Black)

 • سال فراوری: 2000
 • کارگردان: دیوید تویی
 • بازیگران: ون دیزل، رادا میشل، کیث دیوید و کول هاسر

فیلم تاریکی مطلق با نقد های متوسطی رو به رو شد، اما اثر تعلیق آمیز و جذابی است. داستان پیرامون یک سفینه حمل و نقل جریان دارد که در حال حرکت به سوی یک سیاره دور است، اما یک ستاره دنباله دار به آن برخورد نموده و باعث سقوطش می گردد. در ادامه، اعضای سفینه خود را در یک سیاره ناشناخته پیدا می نمایند که در آن موجودات فضایی سکونت دارند. این موجودات فضایی بی رحم، توانایی قرار دریافت در معرض نور خورشید را ندارند و به همین دلیل، تنها شب ها از خانه خود بیرون می آورند.

ریدیک (Riddick) با بازی وین دیزل، یک خلافکار است که چشم هایش در نور شب هم به خوبی می بیند. اگر از هواداران وین دیزل هستید، این فیلم قطعا لحظات هیجان انگیزی را برای شما فراهم خواهد نمود.

3. پاندروم (Pandorum)

 • سال فراوری: 2009
 • کارگردان: کریستیان آلفارت
 • بازیگران: دنیس کواید، بن فاستر، کم جیجاندت، آنتیه تراوه و کانگ لی

پس از ازدیاد جمعیت انسان ها، یک سفینه عظیم ساخته می گردد تا 60 هزار انسان را به یک سیاره دیگر ببرد. از آنجایی که این سفر نزدیک به 123 سال طول می کشد، همه انسان ها به خواب فرو رفته اند تا در زمان معین شده، بیدار شوند. اما پس از گذشت تنها هشت سال از شروع این ماموریت، معین می گردد که کره زمین نابود شده و تنها افراد داخل این سفینه از نسل انسان ها باقی مانده اند.

این فیلم با اینکه اکنون صندلی مناسبی در میان هواداران ژانر های علمی تخیلی و ترسناک پیدا نموده و حتی از آن به عنوان یکی از بهترین فیلم های ترسناک فضایی نام برده می گردد، اما در زمان اکران با کم لطفی منتقدان رو به رو شد که نقدها زیادی به داستان و مضامین آن داشتند.

4. جیسون ایکس (Jason X)

 • سال فراوری: 2002
 • کارگردان: جیمز آیزاک
 • بازیگران: لکسا دویگ، لیسا رایدر، چاک کمبل، کین هادر، پیتر منسا و دیوید کراننبرگ

نمونه های زیادی در تاریخ سینما داشته ایم که تهیه نمایندگان و سازندگان، قسمت جدید یک مجموعه محبوب را آن قدر تغییر داده اند که در نهایت تبدیل به یک اثر مضحک می گردد. اما گاهی حتی همین اثر مضحک، عملکرد پیروزی دارد و یک مجموعه در حال سقوط را نجات می دهد. این دقیقا اتفاقی است که با فیلم جیسون ایکس رخ داد. اگر از هواداران آثار ترسناک و مجموعه آدینه سیزدهم (Friday the 13th) باشید، بدون شک با جیسون ورهیز آشنایی دارد. در دهمین قسمت از این مجموعه، این بار شاهد حضور این شخصیت در یک سفینه فضایی در سال 2455 هستیم. جالب به نظر می رسد، این گونه نیست؟

بدیهی بود که منتقدان فیلم را دوست نداشته باشند و به سرزنش سازندگان بپردازند، اما جیسون ایکس هنوز هم یکی hc مشهورترین قسمت های این مجموعه است و ویژگی های جالب توجهی دارد. از لباس های ترسناک، مناظر فضایی بی کیفیت تا بازی های عجیب و غریب بازیگران، این فیلم تقریبا هر چیزی که برند جیسون احتیاج داشت را دارد.

5. سولاریس (Solaris)

 • سال فراوری: 1972
 • کارگردان: آندری تارکوفسکی
 • بازیگران: ناتالیا بوندارچوک، دوناتاس بانیونیس، یوری یاروت، ولادیسلاو دورژوسکی

آندری تارکوفسکی، یکی از عظیم ترین کارگردانان تاریخ، فیلم سولاریس را ساخت تا نشان دهد ژانر علمی تخیلی تنها در خصوص ربات ها و سفینه های فضایی نیست. او قصد داشت که یک اثر قدرتمند و تاثیرگذار خلق کند و دقیقا همین کار را انجام داد. پس از گذشت حتی 50 سال، هنوز هم این فیلم، مدرن و تلخ جلوه می نماید. داستان فیلم در خصوص یک ایستگاه فضایی است که پیرامون سیاره ای به نام سولاریس می چرخد. ظاهرا این سیاره ناشناخته دارای تاثیرات عجیبی است و باعث می گردد که فضانوردان دچار بیماری های روانی شوند. در این میان، یک دانشمند به ایستگاه فرستاده می گردد تا در این مورد تحقیق کند. این دانشمند، پس از ورود به سفینه، خود دچار مشکل می گردد و باید با چالش های عجیبی دست و پنجه نرم کند. سولاریس یک اثر ترسناک روانشناختی فوق العاده و یکی از بهترین فیلم های ترسناک فضایی تاریخ است و کارگردان آن پیروز شده یک اثر عمیق و برجسته خلق کند.

6. ارواح مریخ (Ghosts Of Mars)

 • سال فراوری: 2001
 • کارگردان: جان کارپنتر
 • بازیگران: آیس کیوب، ناتاشا هنستریج، جیسون استاتهام، پم گریر، کلیا دووال و جوانا کسیدی

استاد عظیم ژانر ترسناک، جان کارپنتر، این فیلم را با امید های فراوان راهی سینما ها کرد، اما فیلم به یک شکست تجاری تبدیل شد و حتی یکی از دلایلی بود که کارپنتر از کارگردانی آثار سینمایی فاصله بگیرد. عدم فروش فیلم در گیشه البته لزوما به دلیل کیفیت پایین آن نبود، یک سال قبل از آن، دو فیلم سیاره سرخ (Red Planet) و ماموریت به مریخ (Mission to Mars) به اکران در آمده بودند و مخاطبان کمی از مریخ خسته شده بودند.

فیلم، حس و حال آثار دهه 80 میلادی کارپنتر را دارد و به معنای واقعی کلمه در رابطه با ارواح بر روی مریخ است. اگر فیلم فرار از نیویورک (Escape From New York) را تماشا نموده باشید، این فیلم حس مشابه ای به شما ارائه می دهد و دلیل اش این است که ارواح مریخ در ابتدا قسمت سوم آن مجموعه بود (فرار از مریخ) که در نهایت به عنوان یک اثر تازه با بازیگران متفاوت ساخته شد.

7. بیگانگان (Aliens)

 • سال فراوری: 1986
 • کارگردان: جیمز کامرون
 • بازیگران: سیگورنی ویور، بیل پکستون، مایکل بین، لانس هنریکسن و پل رایزر

بیگانگان بیشتر یک فیلم اکشن است تا ترسناک (که با حضور جیمز کامرون در پشت دوربین، اتفاق عجیبی نیست)، اما باز هم شاهد سکانس های ترسناک زیادی در آن هستیم. عناصر زیادی در فیلم وجود دارند که به صندلی بالایی در فرهنگ پاپ رسیده اند، همانند دستگاه پاور لودر ریپلی (Power Loader).

هواداران مجموعه بیگانه، سال ها است که در خصوص بهتر بودن این فیلم در مقایسه با نسخه اصلی به مجادله می پردازند (این مسئله حتی درون فیلم هم وجود دارد!). اما حتی اگر این بحث را کنار بگذاریم، همه تقریبا موافق هستند که بیگانگان نه تنها یکی از بهترین قسمت های این مجموعه است بلکه یکی از بهترین فیلم های ترسناک فضایی تاریخ به حساب می آید.

8. آفتاب (Sunshine)

 • سال فراوری: 2007
 • کارگردان: دنی بویل
 • بازیگران: کیلین مورفی، کریس ایوانز، رز بیرن، میشل یئو، هیرویوکی سانادا و بندیکت وانگ

این فیلم مستقل هنوز هم محبوب است و یک اثر کالت در نظر گرفته می گردد. در سال 2057، خورشید رو به خاموشی است و یک تیم از فضانوردان فرستاده می شوند تا بمبی را به سمت آن پرتاب نمایند، این کلاهک هسته ای قرار است با انفجار، انرژی تازه ای را به خورشید ببخشد و یاری کند تا زمین به حیات ادامه دهد. اما در میانه راه، این فضانوردان با یک سفینه فضایی متروک رو به رو می شوند که باعث بروز اتفاقات عجیبی می گردد.

این فیلم درخشان، تیم بازیگری فوق العاده ای دارد و با جلوه های ویژه اش شما را میخکوب می نماید. آفتاب در نهایت نامزد جوایز فراوانی شد، از جمله نامزد بهترین فیلم جوایز ساترن و امپایر و هنوز هم یکی از بهترین آثار کارنامه دنی بویل (کارگردان برنده اسکار و سازنده فیلم میلیونر زاغه نشین) محسوب می گردد.

9. افق رویداد (Event Horizon)

 • سال فراوری: 1997
 • کارگردان: پل دبلیو. اس. اندرسون
 • بازیگران: لارنس فیشبرن، سم نیل، کاتلین کویینلان، جولی ریچاردسون وجیسون آیزکس

زمان، همواره ارزش واقعی آثار هنری را هویدا می نماید. فیلم افق رویداد که در زمان عرضه با پیروزیت چندانی رو به رو نشد و منتقدان به نقدها شدید از آن پرداختند، حالا اثری قابل احترام از سوی بیشتر هواداران ژانر های علمی تخیلی و فضایی در نظر گرفته می گردد. داستان فیلم پیرامون یک سفینه فضایی به نام اونت هورایزن است که از سیاهچاله ها یاری می گیرد تا سریع تر در فضا حرکت کند و یکی از همین سیاهچاله ها، سفینه را به جایی بدتر از جهنم می فرستد. این فیلم میراث خوبی از خود بر جای گذاشته است و بازی های محبوبی همچون دد اسپیس (Dead Space) از آن الهام گرفته اند.

اتفاق خوب دیگر این است که سرویس آمازون حق و حقوق این فیلم را خریداری نموده و در حال ساخت یک سریال جدید پیرامون آن است.

10. بیگانه (Alien)

 • سال فراوری: 1979
 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • بازیگران: سیگورنی ویور، تام اسکریت، جان هرت، ایان هولم و هری دین استنتون

بیگانه، اثر جاودانه ریدلی اسکات است که تماشایش تکراری نمی گردد. این فیلم به شکلی ساخته شده که هرگز صندلیش را در تاریخ سینما و ژانر ترسناک از دست نخواهد داد و حتی هنوز هم به ترسناکی زمانی است که برای اولین بار روی پرده رفت. داستان پیرامون سفینه فضایی نوسترومو (Nostromo) جریان دارد که در حال بازگشت به زمین است و سرنشینان آن در حالت انجماد قرار دارند، اما یک پیغام یاری از یک سیاره باعث می گردد تا هوش مصنوعی سفینه، اعضا را بیدار کند. در ادامه، سرنشینان، یک فرم زندگی تازه ای از یک موجود بیگانه را پیدا می نمایند که ظاهرا هیچ علاقه ای به ارتباط با انسان ها ندارد. در حالی که فیلم بیگانگان، اکشن تر است، فیلم بیگانه یک اثر ترسناک با تعلیق خالص محسوب می گردد.

فیلم محبوب شما از فهرست بهترین فیلم های ترسناک فضایی کدام است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: screenrant

منبع: برترین ها
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1074

به "بهترین فیلم های ترسناک فضایی که باید تماشا کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین فیلم های ترسناک فضایی که باید تماشا کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید