18 مسمومیت و 2 فوتی بر اثر گازگرفتگی

به گزارش ایپتن، قائم مقام اورژانس استان زنجان با اشاره به اینکه طی هفته گذشته 18 مورد گازگرفتگی به اورژانس گزارش شده است، گفت: متاسفانه دو نفر از هموطنان نیز در اثر همین موضوع فوت نموده اند.

18 مسمومیت و 2 فوتی بر اثر گازگرفتگی

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران، ابراهیم خسروشاهی امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: یکی از خطراتی که با شروع فصل سرما، سلامت ما را تهدید می نماید، مسمومیت با گاز CO است و به همین خاطر آگاهی نسبت به علائم این نوع مسمومیت و راه های جلوگیری از آن اهمیت بسزایی دارد.

قائم مقام اورژانس استان زنجان با اشاره به اینکه گاز مونوکسید کربن بی رنگ، بی بو، بسیار سمی و کشنده است، توضیح داد: همه سوخت های فسیلی از جمله گاز شهری، هیزم، زغال و ... در هنگام سوخت، گاز مونوکسید کربن فراوری می نمایند که می تواند منجر به مسمومیت و مرگ گردد.

وی با اشاره به اینکه شایع ترین نشانه هشدار دهنده اولیه مسمومیت خفیف با مونوکسیدکربن یک نوع سردرد تنشی است، گفت: خواب آلودگی و خمیازه کشیدن بیش از حد، گیجی، ضعف و بی حالی، امکان بروز سردرد شدید، گاهی تهوع و استفراغ، پرش های عضلانی و اختلال حرکتی، احساس نبض پر و صدادار در ناحیه شقیقه از دیگر علائم گازگرفتگی است.

خسروشاهی با اشاره به اینکه طی هفته گذشته 18 مورد گازگرفتگی به اورژانس گزارش شده است، اضافه کرد: متاسفانه دو نفر از هموطنان نیز در اثر همین موضوع فوت نموده اند.

وی با اشاره به منابع فراوری گاز CO در ساختمان ها اضافه کرد: استفاده از دودکش های غیر استاندارد و دودکش مشترک، استفاده از بخاری های بدون دودکش در فضای بسته و بدون تهویه، استفاده از شومینه و اجاق گازهای خوراک پزی برای گرمایش و استفاده از پیک نیکی و قرار دادن آبگرمکن در داخل حمام از عوامل خطرساز در این زمینه است.

قائم مقام اورژانس استان زنجان همچنین به راهکارهای برخورد با شخص دچار گازگرفتگی شده نیز اشاره نمود و گفت: از شهروندان می خواهیم در برخورد با فرد مسموم هم با حفظ ایمنی خود سریعا فرد مسموم رو به هوای آزاد منتقل نمایند.

وی اضافه کرد: از دیگر راهکارهای برخورد با شخص دچار گازگرفتگی شده نیز این است که یقه پیراهن، کمربند و لباس های تنگ را باز کنیم، در صورت امکان عملیات اکسیژن دهی به فرد مسموم را با نهایت دقت شروع کنیم و به یاد داشته باشیم که خارج کردن افراد مصدوم از محیط آلوده و قرار دادن آنها در محیط باز از مهم ترین اقدامات محسوب می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1427

به "18 مسمومیت و 2 فوتی بر اثر گازگرفتگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 مسمومیت و 2 فوتی بر اثر گازگرفتگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید