چرا بریدن پوست با کاغذ اینقدر دردناک است؟

به گزارش ایپتن، زومیت نوشت: همه ما درد شدید ناشی از بریده شدن پوست با کاغذ را تجربه نموده ایم. آناتومی ما و ماهیت کاغذ موجب می گردد بریدگی ناشی از کاغذ خیلی دردناک باشد.

چرا بریدن پوست با کاغذ اینقدر دردناک است؟

غرق در خواندن رمانی پلیسی هستید و با هیجان صفحات کتاب را ورق می زنید که ناگهان پوست انگشت اشاره خود را می برید و درد شدیدی احساس می کنید. چرا با اینکه صدمه زیادی به دستتان وارد نمی گردد، درد زیادی احساس می کنید؟ این امر نتیجه ترکیب حساسیت فراوان دست های ما دربرابر درد و دندانه داربودن لبه های کاغذ است. دست ها و انگشتان انسان تعداد زیادی سلول ها عصبی به نام گیرنده های درد دارند که به سیگنال های منتشرشده سلول های آسیب دیده پاسخ می دهند.

بریدگی های ناشی از کاغذ در ابتدا دردگیرنده های مکانیکی را تحریک می نمایند که آسیب سلولی ناشی از فشار و بریدگی و سوراخ شدن را احساس می نمایند. بعلاوه، بریدگی کاغذ تا حد کمتری گیرنده های دردی را فعال می نماید که به محرک های شیمیایی مانند سفیدنماینده های استفاده شده برای سفیدکردن کاغذ حساس هستند. این سلول های عصبی ممکن است موجب احساس سوزش در اطراف محل بریدگی با کاغذ شوند.

گیرنده های درد فعال شده موجی از سیگنال های الکتریکی را آزاد می نمایند که ازطریق دسته هایی از رشته های عصبی به نخاع می روند. سپس، سلول های عصبی موجود در نخاع آن سیگنال ها را به مغز منتقل می نمایند. درنهایت، سیگنال ها به ناحیه ای از قشر چروکیده مغز می رسند که مسئول احساساتی مانند لامسه و دما و درد است و قشر حسی پیکری نامیده می گردد.

قشر حسی پیکری مانند هدبند روی سطح مغز قرار می گیرد و منطقه ها مختلف آن نمایانگر بخش های مختلف بدن است. دست ها و انگشت های سرشار از سلول های حساس به لمس و درد هستند؛ بنابراین، منطقه های از هدبند که به آن ها اختصاص داده شده است، درمقایسه با منطقه ها مخصوص بخش هایی از بدن مانند تنه که حساسیت کمتری دارند، بسیار بزرگ است. دهان و زبان نیز منطقه وسیعی از هدبند را اِشغال می نمایند که به شرح این مسئله یاری می نماید که چرا بریده شدن زبان حین لیسیدن پاکت نامه بسیار دردناک است.

زیر میکروسکوپ تکه کاغذ پاره شده مانند دسته ای از رشته های نوک تیز به نظر می رسد

بااین حال، فقط آناتومی نیست که موجب می گردد بریدگی ناشی از کاغذ به طورعجیبی دردناک باشد. خودِ کاغذ نیز به درد و رنج می افزاید. اگرچه کاغذ با چشم غیرمسلح صاف به نظر می رسد، در سطح میکروسکوپی الیاف چوب خشک و فشرده درون کاغذ موجب می گردد لبه های آن کاملاً ناصاف باشد. این بافت ناصاف موجب می گردد درمقایسه با حالتی که بافت صاف باشد، آسیب سلولی گسترده تری ایجاد گردد.

علاوه براین، لبه دندانه دار کاغذ معمولاً فقط دو لایه بالایی پوست (اپیدرم و درم) را می بُرد؛ بنابراین، موجب خون ریزی کم می گردد یا اصلاً خون ریزی را به همراه ندارد. بنابراین، احتمال اینکه بریدگی با خون لخته شده پوشیده گردد، کاهش پیدا می نماید. درنتیجه این امر، رشته های عصبی برانگیخته برای مدت طولانی درمعرض عناصر محیطی قرار می گیرند و هر زمان که چیزی به آن ها بخورد، سیگنال های درد را ارسال می نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 آذر 1401 بروزرسانی: 23 آذر 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2165

به "چرا بریدن پوست با کاغذ اینقدر دردناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بریدن پوست با کاغذ اینقدر دردناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید