شرایط مخازن سدهای کشور در هفتمین روز سال

به گزارش ایپتن، تهران (پانا) - شرایط موجودی مخازن سدهای کشور در هفتمین روز سال تازه و گذشت 185 روز از سال آبی جاری (مهرماه 1400) همچنان با کاهش 14.8 درصدی روبرو است.

شرایط مخازن سدهای کشور در هفتمین روز سال

به گزارش ایرنا، شرایط بارشی کشور با وجود بارندگی های اخیر همچنان مناسب نیست.

شرایط بارش های سال آبی جاری (ابتدای مهر 1400) تا آخر اسفندماه نشان می دهد که همچنان نسبت به دوره بلندمدت با کاهش 18.2 درصدی همراه است.

براین اساس از ابتدای سال آبی جاری تا آخر اسفندماه 135.5 میلیمتر بارندگی در کشور اتفاق افتاده در حالی که در دوره بلندمدت 165.6 میلیمتر بارندگی به وقوع پیوسته بوده که اندازه کاهش آن 18.2 درصدی است.

اندازه بارش های از ابتدای فصل زمستان تا آخر اسفندماه 95.7 میلمتر بوده که در مقایسه با 104 میلیمتر بارش دوره بلندمدت 8 درصد کاهش را نشان می دهد.

کاهش بارش ها اثرخود را بر روی سدها نشان می دهد چنانکه گزارش تازه وزارت نیرو بیانگر آن است که با سپری شدن 185 روز از سال آبی تا 6 فروردین (سال آبی 1402-1401) مجموع حجم ذخایر آب در مخازن سدهای کشور به حدود 24.78 میلیارد مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته بیانگر 14.8 درصد کاهش است

فیروز قاسم زاده مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور در این باره گفت: آنالیز شرایط ورودی سدهای کشور نشان می دهد که ورودی مخازن در سال آبی جاری به 17.39 میلیارد مترمکعب رسیده که کاهشی معادل 6.9 درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته دارد.

وی ادامه داد:بخشی از بارش ها که به صورت برف در ارتفاعات بوده، بعد از ذوب شدن در ماه های آینده رشد ورودی ها را در پی خواهد داشت.

قاسم زاده اضافه نمود: اندازه پرشدگی سد زاینده رود در استان اصفهان، سدهای استان تهران، سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه و سدهای استان خوزستان در شرایط فعلی به ترتیب حدود 24 درصد، 20 درصد، 62 درصد و 55 درصد است.

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور، رعایت الگوی بهینه مصرف در بخش های مختلف مصرف تا زمان تغذیه مناسب مخازن سدها را ضروری بیان کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2032

به "شرایط مخازن سدهای کشور در هفتمین روز سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط مخازن سدهای کشور در هفتمین روز سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید