نادرترین گروه شهاب سنگ کشف شد

به گزارش ایپتن، دانشمندان توانستند نادرترین گروه شهاب سنگ را با استفاده از اطلاعاتی که فضاپیمای هایابوسا2 آورده بود، کشف نمایند.

نادرترین گروه شهاب سنگ کشف شد

بر اساس بیانیه مطبوعاتی که روز پنجشنبه به وسیله موزه تاریخ طبیعی لندن منتشر شد، یک گروه بین المللی از دانشمندان در حال آنالیز نمونه های سیارک ریوگو (Ryugu) هستند که در سال 2020 به وسیله فضاپیمای هایابوسا2 (Hayabusa 2) به زمین آورده شد و اکنون احتمالا به طور تصادفی منشاء آن ها را یافته اند.

پژوهشگران می گویند دانستن منشاء یک شهاب سنگ، کلید درک دنیا است.

کندریت های کربنی مانند شهاب سنگ وینچکمب (Winchcombe) که به زمین سقوط کرد و در سال 2021 در گلوسسترشایر بازیابی شد، گروه بسیار کمیابی از شهاب سنگ ها هستند که حاوی مواد آلی و اسید های آمینه هستند که مواد تشکیل دهنده حیات هستند. آن ها ابتدایی ترین و بکرترین مواد منظومه شمسی هستند و می توانند اطلاعات منحصر به فردی در خصوص محل تشکیل آب و اجزای سازنده حیات و اینکه سیارات از چه چیزی ساخته شده اند، ارائه دهند.

ستاره شناسان در نوترین پژوهش های خود دریافتند که سیارک ریوگو در میان گروهی از سیارک ها به نام نوع Cb قرار گرفته است که میلیارد ها کیلومتر دورتر از زمین و در لبه نفوذ نور خورشید شکل گرفته اند. این اجرام آسمانی در منطقه ای از فضا به نام کمربند کویپر یا شاید حتی دورتز قرار داشته اند.

پروفسور سارا راسل، سرپرست ارشد تحقیقاتی در موزه تاریخ طبیعی که در نگارش این مقاله مشارکت داشته است، می گوید: از دهه گذشته ما آغاز به درک این موضوع نموده ایم که اجرام منظومه شمسی تا چه مقدار می توانند به سمت خورشید یا دور از آن حرکت نمایند. در حالی که این پذیرش عمومی وجود دارد که مواد از بیرون از منظومه شمسی می توانند به وسیله سیاره های غول پیکر این منظومه به داخل کشیده شوند، پژوهش ما یکی از اولین پژوهش هایی است که نشان می دهد کمربند سیارکی حاوی موادی است که از فاصله نپتون منشاء می گیرند.

وی اضافه کرد: این پژوهش یک مجموعه نو از جزئیات به دانش ما در خصوص چگونگی شکل گیری منظومه شمسی اضافه می نماید.

هدف از این پژوهش مشخص این بود که آیا سیارک هایی از نوع Cb مانند ریوگو می توانند اجسام مادر گروه کمیابی از شهاب سنگ ها به نام کندریت CI باشند یا خیر. مکان شکل گیری بقایای سیارک ها به منظور یاری واقعی به ستاره شناسان در درک منظومه شمسی باید شناخته گردد. مشخص اینکه آن ها از کجا سرچشمه گرفته اند، برای پاسخ به بعضی از بزرگترین سؤال های در خصوص فضا، دنیا ما و فراتر از آن بسیار مهم است.

اکنون دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که کندریت های ریوگو و CI از یک ناحیه از فضا آمده اند و حتی می توانند از یک جرم آسمانی سرچشمه گرفته باشند.

راسل می گوید: با مقایسه شکل های آهن در سیارک ها و شهاب سنگ ها متوجه شدیم که ریوگو به کندریت های CI بسیار نزدیک است. این ها نادرترین نوع شهاب سنگ کربنی هستند و من واقعاً هیجان زده هستم، زیرا نمونه ای از این نوع موسوم به ایوونا (Ivuna) در موزه ما قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: این کشف برای من بسیار هیجان انگیز است، زیرا به این معنی است که مجموعه شهاب سنگ های موجود در موزه ما نمونه ای از کل منظومه شمسی است. ما همراه با انواع دیگر شهاب سنگ ها مانند کندریت های انستاتیت از درون منظومه شمسی و کندریت های معمولی از کمربند سیارکی می توانیم بخش های عظیمی از فضا را اینجا در لندن مطالعه کنیم.

خبرنگاران علمی پزشکی فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 آبان 1401 بروزرسانی: 2 آبان 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2146

به "نادرترین گروه شهاب سنگ کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نادرترین گروه شهاب سنگ کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید