دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی ابلاغ شد

به گزارش ایپتن، تهران (پانا) - دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی از سوی وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد.

دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی ابلاغ شد

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، سیدجواد ساداتی نژاد ، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، در نامه ای به معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام کشور، تصویب نامه این شورا در زمینه خرید حمایتی دام روستایی را ابلاغ کرد.

متن این تصویب نامه به شرح زیر است:

با استناد به تصویب نامه شماره 020/17646 مورخ 1400/8/8 شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در خصوص حمایت از تولیدنمایندگان دام روستایی در مقابله با شرایط خشکسالی در سال 1400، بدین وسیله وفق بنده(6) مصوبه فوق الذکر دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدنمایندگان دام روستایی به شرح ذیل جهت اجرا ابلاغ می گردد:

1) شرکت پشتیبانی امور دام کشور به عنوان مباشر خرید دام روستایی تعیین می گردد.

2) قیمت خرید بره زنده نر پرواری به ازای هر کیلوگرم 620.000 ریال خواهد بود که از این مبلغ 530.000 ریال نقد و مابقی در قالب خوراک دام آماده (کنستانتره) به اندازه (2.2) کیلوگرم بدون اخذ وجه دامداران تحویل می گردد.

3) وزن بره زنده نر پرواری با حداکثر (2) کیلوگرم دنبه، حداقل 40 کیلوگرم و حداکثر 55 کیلوگرم قابل تحویل خواهد بود.

تبصره: در صورت تحویل دام با بیش از 2 کیلوگرم دنبه به ازای هر کیلوگرم دنبه مازاد تحویلی، از وزن دام زنده یک کیلوگرم کسر می گردد.

4) قیمت خرید گوساله زنده نر پرواری به ازای هر کیلوگرم 590/000 ریال خواهد بود که از این مبلغ 500,000 ریال نقد پرداخت می گردد و مابقی در قالب خوراک دام آماده (کنستانتره) به اندازه (2.2) کیلوگرم بدون اخذ وجه به دامداران تحویل می گردد.

تبصره 1 : وزن زنده گوساله نر پرواری حداقل 400 کیلوگرم و حداکثر 650 کیلوگرم می باشد و در صورت تحویل دام بیش از این و حداکثر تا 750 کیلوگرم که قابل پذیرش خواهد بود، از وزن 650 کیلوگرم دام زنده تا سقف اعلامی تا (50) کیلوگرم یک درصد از وزن دام کسر خواهد شد. (از 651 الی 700 کیلوگرم، یک درصد و از 701 تا 750 کیلوگرم 2 درصد از وزن دام زنده کسر خواهد شد.)

تبصره 2 : در صورتی که ضریب لاشه تحویلی دام زنده گوساله نر پرواری بیش از 52 درصد باشد به ازای هر یک درصد مازاد از اندازه تعیین شده یک درصد به وزن دام زنده تحویلی اضافه و با نرخ تعیین شده پرداخت می گردد.

تبصره 3 : در صورتی که ضریب لاشه تحویلی گوساله زنده نر پرواری کمتر از 50 درصد باشد به ازای هر یک درصد کاهش، از اندازه تعیین شده یک درصد از وزن دام تحویلی کسر می گردد.

5) بره زنده نر پرواری و گوساله زنده نر پرواری تحویلی از سوی دامداران باید سالم بوده و چنانچه بنا به اعلام ناظر دامپزشکی مستقر در محل کشتارگاه مبنی بر اقدام به حذف و ضبط لاشه، به وزن زنده دام لاشه ضبط شده از اندازه وزن دام های زنده تحویلی کسر می گردد.

6) محل تحویل دام درب کشتارگاه های اعلامی از سوی مباشر خواهد بود.

7) مباشر می تواند با پرداخت کارمزد نسبت به انعقاد قرارداد عاملیت (تحویل دام، کشتار، بسته بندی، فروش آلایش و تحویل گوشت به صورت 6 تکه منجمد) با اولویت اتحادیه ها، تعاونی ها، دامداران توانمند و سایر تشکل های ذی ربط اقدام نماید.

تبصره: در صورت عدم مشارکت اتحادیه ها، تعاونی ها، دامداران توانمند و سایر تشکل های ذیربط، مباشر می تواند نسبت به انعقاد قرارداد عاملیت (تحویل دام، کشتار، بسته بندی، فروش آرایش و تحویل گوشت به صورت 6 تکه منجمد) طبق مقررات و ضوابط قانونی اقدام نماید.

8) آنالیز خوراک دام آماده (کنسانتره) تحویلی به دامداران (موضوع مندرج در بند 2 و 3 این دستورالعمل) از سوی معاونت تولیدات دامی تعیین و از طریق شرکت پشتیبانی امور دام کشور تولید و در محل استان مربوطه تحویل دامدار می گردد.

9) مدت زمان اجرای خرید از زمان ابلاغ این دستورالعمل تا انتها سال 1400 تعیین می گردد.

تبصره: خرید گوساله زنده نر پرواری اجرا شده از طریق شرکت پشتیبانی امور دام کشور در سال جاری نیز مشمول مصوبه فوق الذکر و شرایط مندرج در این دستورالعمل خواهد بود.

10) با عنایت به بند 2 مصوبه شورای قیمت گذاری در اجرای فعالیت تولید قراردادی، شرکت پشتیبانی امور دام کشور موظف است نسبت به در اختیار قرار دادن نهاده مورد نیاز جهت پرواربندی گوساله و بره های نر بر اساس ترکیب جیره، مدت پروار و قیمت تمام شده هر کیلوگرم دام زنده اعلامی از سوی معاونت امور تولیدات دامی در قالب تولید قراردادی مطابق با ضوابط، مقررات و قوانین موضوع اقدام نماید.

11) با عنایت به بند 3 مصوبه شورای قیمت گذاری در اجرای فعالیت قرارداد امانی با دامداران، شرکت پشتیبانی امور دام کشور موظف است با در اختیار قراردادن نهاده مورد نیاز برای دام مولد نسبت به تشکیل کمیته استانی اقدام نماید.

تبصره 1: کمیته استانی متشکل از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به عنوان رئیس کمیته و شرکت پشتیبانی امور دام استان به عنوان دبیر و نماینده سازمان دامپزشکی، تشکل های زی ربط به عنوان عضو کمیته می باشد.

تبصره 2: تامین نهاده موضوع این دستورالعمل از موجودی ذخایر راهبردی خواهد بود.

تبصره 3: شرکت پشتیبانی امور دام کشور بر اساس معرفی نامه صادره از سوی کمیته مذکور اقدام به تحویل نهاده مدت دار سه ماهه با نرخ مصوب در قالب ضمانت نامه بانکی معتبر بدون اخذ وجه التزام از سوی دامداران معرفی شده خواهد بود. در صورت عدم ارائه ضمانتنامه بانکی فروش به صورت نقدی صورت می پذیرد.

تبصره 4: مدت زمان اجرای بند (11) حداکثر تا انتها دی ماه سال جاری خواهد بود.

12) معاونت امور تولیدات دامی و شرکت پشتیبانی امور دام کشور مکلفند گزارش اقدامات صورت گرفته را به تفکیک خرید (تعداد رأس بره زنده نر پرواری و گوساله زنده نر پرواری و اندازه مربوطه، اندازه خوراک دام تحویل و ارزش ریالی هر کدام، اندازه و ارزش لاشه خریداری شده برای ذخایر راهبردی) به صورت هفتگی به دبیرخانه شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشور ارسال نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1875

به "دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید