حساسیت تست کرونا افزایش یافت

به گزارش ایپتن، دکتر مهدی شعبانی عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ایمونولوژیست و سرپرست تیم تحقیقاتی فراوری کیت های سرولوژی سنجش IgG و IgM ضد ویروس کرونا (SARS-CoV-2) مستقر در یک شتابدهنده نوآوری درخصوص فراوری کیت های سرولوژی تشخیص این ویروس اظهار کرد: در واقع IgG و IgM اشاره به آنتی بادی یا پادتن هایی دارد که در بدن افراد علیه عوامل پاتوژن مانند ویروس فراوری می شوند.

حساسیت تست کرونا افزایش یافت

وی با بیان اینکه در انسان این پادتن ها در 5 کلاس تقسیم می شوند، اضافه نمود: IgG و IgM دو کلاس از این پادتن ها هستند که در بدن افراد آلوده می توانند علیه ویروس کرونا فراوری شوند.

شعبانی با تاکید بر اینکه ما در صدد برآمدیم تا کیت های سرولوژی را بر اساس شناسایی این آنتی بادی ها به فراوری برسانیم، اعلام کرد: با استفاده از این کیت ها می توان معین کرد که فرد در گذشته برخوردی با ویروس کرونا داشته است، حتی اگر این برخورد با ویروس به بیش از یک ماه گذشته مربوط باشد و فرد در زمان آزمایش هیچ علامتی از بیماری کووید -19 نداشته باشد.

به گفته وی، در واقع حضور آنتی بادی های IgG و IgM نشانه ای از تماس فرد با ویروس کرونا و درگیری سیستم ایمنی علیه آن است. فراوری آنتی بادی علیه ویروس به منظور دفاع و جلوگیری از گسترش آن در بدن رخ می دهد. با توجه به اینکه یکی از ویژگی های شناخته شده آنتی بادی ها اختصاصیت آنها است، بنابراین حضور آنتی بادی ها علیه ویروس کرونا در بدن فرد کاملاً اختصاصی بوده و در نتیجه ابزار قابل اعتمادی برای مصارف تشخیصی تلقی می شوند.

شعبانی ادامه داد: با وجود اختصاصی بودن آنتی بادی های فراوری شده علیه آنتی ژن های ویروس که در تست های سرولوژی توسط کیت های فراوری شده شناسایی می گردد، زمانی می توانیم به طور قطعی بگوییم که فرد بیمار دچار کووید 19 است که علائم بالینی همچون تب، سرفه، تنگی نفس، خستگی، از بین رفتن حس بویایی وجود داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: بنابراین برای تشخیص قطعی این بیماری علاوه بر علائم بالینی، احتیاج است که ابزارهایی مانند سی تی اسکن ریه، آزمایش های مولکولی و تست های تشخیصی استفاده گردد.

افزایش حساسیت تستهای تشخیصی کرونا

وی با بیان اینکه در تست های مولکولی ما به دنبال حضور یا عدم حضور ژن های اختصاصی ویروس عامل کووید 19 هستیم، اعلام کرد: با توجه به اینکه آزمایش های مولکولی نمی توانند با دقت صد در صد وجود ویروس کووید 19 در بدن افراد را معین نمایند، کیت های سرولوژی الایزا را به فراوری رساندیم تا بتوان حساسیت تست های تشخیصی را افزایش داد.

وی اضافه نمود: در تست های مولکولی 30 درصد جواب منفی کاذب مشاهده شده است، از این رو احتیاج است موارد منفی تست های مولکولی را در نظر گرفته و با یاری روش های دیگری همچون سرولوژی این بیماران مورد آنالیز قرار بگیرند.

شعبانی خاطر نشان کرد: در فرایند تأیید کیت سرولوژی فراوری شده روی نمونه های مختلف بیماران بستری، بهبود یافته، پرسنل کادر درمان و نمونه های نرمال، تست های مختلفی انجام شد. در این خصوص نمونه های نرمال که سالهای قبل و پیش از شیوع کرونا جمع آوری شده بودند، تأیید نماینده اختصاصی بودن کیت سرولوژی به شمار می فرایند.

عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به حساسیت بالای این کیت ها در این شرکت دانش بنیان گفت: ویژگی این کیت ها برابر با 98 و 97 درصد به ترتیب برای کیت IgG و IgM است.

تخمین دقیق تر از آلودگی با کرونا

به گفته وی، با بهره گیری از کیت های جدید سرولوژی می توان سابقه برخورد افراد جامعه و نحوه پاسخ های سیستم ایمنی افراد به ویروس کرونا را مورد آنالیز و پایش قرار داد. بنابراین تخمین بهتری از درصد افراد آلوده به ویروس قابل محاسبه خواهد بود. این کیت های جدید بر پایه آنتی بادی ها بوده و معین می نماید که آیا آنتی بادی بر علیه این ویروس در بدن فرد به وجود آمده است یا خیر که این خود بیانگر سابقه برخورد فرد با ویروس از یک هفته تا ماه ها قبل از زمان ازمایش است.

مجوز فروش در اتحادیه اروپا

شعبانی با بیان اینکه در جوامع بین المللی موضوع مورد بحث در مورد کیت های ایمونواسی در حال پیگیری است، افزود: در حال حاضر 29 شرکت در سرتاسر جهان پیروز به فراوری کیت های الایزا برای شناسایی آنتی بادی های اختصاصی ویروس عامل کووید 19 شده اند که این شرکت دانش بنیان جز معدود شرکت های دارای مجوز CE-IVD برای کیت های مذکور است و اجازه فروش این کیت ها را در اتحادیه اروپا دارد. کیت های فراوریی این شرکت از حساسیت و اختصاصیت بالایی در سنجش این آنتی بادی های اختصاصی ویروس کرونا دارند.

وی مطرح کرد: بر همین اساس کیت های سرولوژی را به عنوان ابزار یاری تشخیصی حضور یا عدم حضور آنتی بادی ضد ویروس در بدن افراد به فراوری رساندیم. شواهدی وجود دارد که ارتباطی بین حضور آنتی بادی ها و ایمن بودن افراد وجود دارد که احتیاجمند مطالعات بیشتری است.

به گفته سرپرست فراوری کیت های تشخیص کرونا در این شرکت دانش بنیان، افرادی که در زمان گذشته علائمی مرتبط با کووید -19 داشته اند اما بیماری در آنها تأیید نشده است را نمی توان با تست های مولکولی تشخیص بدهیم که به این بیماری مبتلا شده اند یا خیر، اما با کیت های سرولوژی امکان تأیید آلودگی و بیماری قبلی وجود دارد.

شعبانی تاکید نمود: یکی از کاربردهای کیت های سرلوژی فراوری شده آنالیز حضور آنتی بادی های اختصاصی در سرم افراد بهبود یافته به منظور استفاده در پلاسماتراپی است.

وی تاکید نمود: با توجه به اینکه واکسنی برای این بیماری هنوز ساخته نشده به نظر می رسد این آنتی بادی های استخراج شده از سرم افراد بهبود یافته می تواند تا زمان ساخت و در دسترس بودن واکسن، برای نجات جان بیماران بدحال کاربرد کلیدی داشته باشد.

ظرفیت فراوری و صادرات کیت های سرولوژی ایرانی

شعبانی با بیان اینکه این شرکت دانش بنیان امکان فراوری بیش از 120 هزار کیت در ماه را دارد، اعلام کرد: در هر کیت الایزا می توان از 94 نفر تست کرونا گرفت؛ این میزان یعنی نزدیک به یازده میلیون تست در ماه.

وی با بیان اینکه 75 دقیقه زمان ضروری است که با این کیت، وجود آنتی بادی کرونا در سرم فرد معین گردد، اعلام کرد: این کیت ها اکنون مجوز CE اروپا را دارد و منتظر مجوزهای داخلی برای اجازه صادرات به کشورهای اروپا هستیم. هم اکنون درخواست هایی از کشورهای مختلف مانند اسپانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، لهستان، … و کشورهای همسایه مانند ترکیه، عراق و افغانستان داریم.

عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در صورت تأمین احتیاج کشور می توانیم آن را به کشورهای اروپایی صادر کنیم، اعلام کرد: نحوه توزیع این کیت ها در کشور در دست وزارت بهداشت است؛ در واقع وزارت بهداشت بعد از این شرایط مشخص می نماید که چطور و به چه مراکزی بر اساس چه پروتکلی کیت ها را توزیع کنیم.

برنامه برای فراوری کیت های جدید

وی خاطر نشان کرد: با توجه به فراوری کیت های مولکولی توسط یکی از تیم های فناور که پیروز به فراوری تجاری کیت های تشخیص مولکولی ویروس عامل کووید -19 شد و خوشبختانه مجوزهای لازم برای فراوری و فروش در کشور را دریافت کرد و همچنین فراوری کیت های سرولوژی الیزا در ادامه قطعاً برنامه ای برای فراوری کیت های جدید با روش های متعدد برای استفاده در حیطه های مختلف مرتبط با کرونا داریم.

شایعات فضای مجازی در تشخیص بیماری کرونا

شعبانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شایعاتی در مورد عدم کیفیت کیت های ایرانی و چینی منتشر شده که کرونای بسیاری از افراد را تشخیص نداده شرح داد: این موضوع در مورد کیت تشخیص سریع چینی بوده که توسط بعضی شرکتهای غیر مرتبط به فراوری می رسید؛ این کیت در انگلستان و جمهوری چک برگشت خورد زیرا پس از استعلام نشان داده شد که کیت های چینی به صورت دقیق نمی توانند افرادی که مبتلا به ویروس بوده اند را تشخیص دهد.

به گفته وی، این کیت ها 20 تا 30 درصد موارد را تشخیص می داد که در ایران این کیت ها وارد نشده است. این کیت ها از حساسیت بالایی برخوردار نیستند و از نظر کیفیت نامعتبرند.

به گزارش مهر، خط فراوری این شرکت دانش بنیان مستقر در یک شتابدهنده در فروردین ماه راه اندازی و افتتاح شد و اکنون در حال فراوری انبوه است.

منبع : مهر

منبع: آی تابناک
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 968

به "حساسیت تست کرونا افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حساسیت تست کرونا افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید