جلوگیری از غرق شدن با بند ساعت مجهز به کیسه هوا

به گزارش ایپتن، بند یک ساعت هوشمند به کیسه های هوا مجهز شده تا هنگام بروز خطر از غرق شدن کاربر خود جلوگیری کند.

جلوگیری از غرق شدن با بند ساعت مجهز به کیسه هوا

به گزارش نیواطلس، اگرچه بیشتر مردم هنگام قایق سواری از جلیقه نجات استفاده می نمایند، اما به طور معمول زمانی که در آب های آزاد در حال شنا کردن هستند از چنین مواردی استفاده نمی نمایند. اکنون یک نمونه اولیه از مچ بندی نو برای چنین موقعیت هایی طراحی شده است. این مچ بند دارای کیسه های هوای است که می توان در صورت احتیاج به صورت دستی آنها را باز کرد.

این دستگاه که با نام T-1 شناخته می گردد، به وسیله استیون آر. تسیتاس(Steven R. Tsitas) اختراع شده است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم در رشته فضانوردی و مهندسی فضا از دانشگاه کرانفیلد بریتانیا است و ایده ساخت این ابزار زمانی به ذهنش رسید که هنگام شنا کردن در ساحلی دورافتاده در باخا کالیفرنیا، مکزیک، در جریان نابسمان آب گرفتار شد.

ایده این است که افراد هنگام انجام فعالیت هایی مانند شنا یا موج سواری، از این دستگاه استفاده نمایند و قرار است این مچ بند به عنوان بند ساعت های هوشمند مورد استفاده قرار بگیرد. از این دستگاه می توان همراه با جلیقه نجات در موقعیت هایی که این احتمال وجود دارد که فرد به طور غیرمنتظره ای خود را در میان آب بیابد، استفاده کرد.

T-1 متشکل از دو پمپ هوا است که هر کدام در یک طرف آن قرار دارند و مطابق با انحنای بند طراحی شده اند. در بالای هر پمپ یک کیسه هوای پلیمری قرار گرفته که روی آن یک پوشش خارجی محافظ واقع شده است.

فشردن یک دکمه بر روی T-1 باعث مشتعل شدن یک ماده جامد مولد گاز در پمپ ها می گردد. این واکنش به سرعت گاز فراوری می نماید و کیسه های هوا پر می شوند. همانطور که کیسه ها باد می شوند، از پوشش محافظ جدا شده و در حالی که به بند چسبیده اند، روی سطح آب شناور می شوند. این فرآیند مشابه اتفاقی است که در کیسه های هوای خودروها رخ می دهد، اگرچه به گونه ای طراحی شده که کمی نمایدتر انجام گردد و به جای چند میلی ثانیه، چند ثانیه به طول بیانجامد.

هنگامی که کیسه های هوا باز می شوند، در مجموع 10 کیلوگرم(22 پوند) شناوری ایجاد می نمایند که مشابه بیشتر جلیقه های نجات است. سپس کاربر می تواند بازوی خود را تا نموده و هر کیسه را از زیربغل خود رد کند تا در جای خود شناور گردد یا بتواند به پشت شنا کند. کاربر بعلاوه می تواند رو به جلو شنا نمایند، در این صورت باید بازوی مجهز به T-1 به سمت جلو قرار بگیرد طوری که گویی یک تخته شنا را در دست گرفته است.

تسیتاس می گوید که قصد ندارد خودش T-1 را به صورت تجاری فراوری کند، اما علاقه مند است که مجوز این فناوری را به شرکت هایی مانند فراوری نمایندگان ساعت های هوشمند بدهد.

مخترع این دستگاه می گوید: دستگاه ما به عنوان یک پشتیبان اضطراری طراحی شده است، برای زمانی که که بدون جلیقه نجات در آب دچار مشکل شوید. این مانند یک چتر نجات ذخیره است. به قول معروف، برترین جلیقه نجات جلیقه ای است که موقع احتیاج به تن دارید.

منبع: انتخاب
انتشار: 1 دی 1401 بروزرسانی: 1 دی 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2170

به "جلوگیری از غرق شدن با بند ساعت مجهز به کیسه هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری از غرق شدن با بند ساعت مجهز به کیسه هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید