برای برطرف لکه چسب قطره ای روی لباس چه باید کرد؟

به گزارش ایپتن، چسب های قطره ای در زندگی روزمره بسیار کاربردی هستند، در نتیجه بسیار شایع و عادی است که هنگام کار با این چسب ها، حتی یک قطره از آن روی لباس ما بریزد. برطرف لکه چسب قطره ای روی لباس اصلاً کار آسانی نیست، اما خوشبختانه امکان پذیر است. پس اگر دنبال چگونگی برطرف لکه چسب قطره ای از روی لباس هستید، در ادامه به معرفی کاربردی ترین و موثرترین روش برطرف لکه چسب از روی لباس می پردازیم.

برای برطرف لکه چسب قطره ای روی لباس چه باید کرد؟

مراحل برطرف لکه چسب قطره ای روی لباس

برطرف لکه چسب قطره ای روی لباس که از جنس پارچه های ظریف دوخته شده باشد به پاک کننده های تخصصی احتیاج دارد. هرچند استفاده از روش های شستشوی لباس، خراشیدن لکه چسب و به کار بردن استون روی بیشتر پارچه ها مؤثر است، ولی می تواند منجر به از بین رفتن پارچه های ظریف گردد. با این شرایط، بهتراست برای پارچه های ظریف حتماً از تمیز کننده های خشک استفاده گردد. خوشبختانه تمیز کننده های خشک توانایی برطرف لکه چسب از هر نوع پارچه ای را دارند. برای پاک کردن و برطرف چسب از روی لباس ضروری است از این راهکارها بهره ببرید.

اجازه دهید چسب کاملاً خشک گردد

شکیبا باشید و بگذارید چسب به خودی خود خشک گردد. اگر شما سعی کنید لکه چسب را در حالی که هنوز کامل خشک نشده، برطرف کنید، شرایط را بدتر خواهید کرد. بنابراین سعی نکنید با استفاده از وسایلی مانند بخاری و پنکه چسب را خشک کنید.

اگر برای پاک کردن لکه عجله دارید، می توانید قسمتی از لباس را که به چسب آغشته است در آب یخ بگذارید. در حالت عادی حدود 15 الی 20 دقیقه طول می کشد تا چسب روی پارچه خشک گردد. اگر نمی توانید برای برطرف لکه چسب قطره ای روی لباس صبر کنید، آب یخ باعث سفت و خشک شدن چسب می گردد.

چسب را از روی لباس بخراشید

لباس را روی یک سطح سفت و محکم قرار داده و بعد با لبه قاشق آغاز به خراشیدن چسب کنید. واضح است که نمی توان کل لکه های سخت ناشی از چسب قطره ای را با خراشیدن از بین برد، اما می توان تکه های بزرگ چسب را جدا کرد. توجه داشته باشید که اگر جنس پارچه های لباستان شل است مانند کش بافت، حریر نازک یا پارچه هایی که ممکن است پاره شوند، از این مرحله امتناع کنید.

استفاده از استون

اگر تکه های بزرگ چسب هنوز به لباس شما چسبیده است، باید از استون برای خیساندن لکه چسب بهره ببرید. برترین روش آن است که یک تکه پنبه برداشته و آن را به استون آغشته کنید. پنبه آغشته به استون را روی ناحیه لکه چسب لباس فشار داده و چند ثانیه صبر کنید، سپس پنبه را از روی لباس بردارید.

توجه داشته باشید که استون بسته به جنس پارچه، ممکن است باعث تغییر رنگ لباس شما گردد. پس قبل از انجام این مرحله از عدم تغییر رنگ لباس خود مطمئن شوید و سپس با دقت این مرحله را به انجام برسانید.

عوامل معتددی همانند ترکیب شیمیایی دقیق چسب، میزان چسب، نوع پارچه در مدت زمان از بین رفتن لکه چسب مؤثر است که به طور معمول این کار بین 3 تا 15 دقیقه به طول می انجامد.

خراشیدن مجدد لکه چسب

لکه چسب خیس شده با استون را با همان روشی که گفته شد با قاشق بخراشید. باید بدانید که هرچه در این مرحله صبر بیشتری به خرج دهید، نتیجه کار بهتر می گردد. چرا که نکته کلیدی این مرحله این است که لکه را به آرامی خراش دهید. لکه های خیلی سخت را فقط با استفاده از استون می توان پاک کرد. پس در صورت لزوم این فرایند را چندبار تکرار کنید.

شستشوی لکه چسب با شوینده

در نهایت بهتر است برای برطرف لکه چسب قطره ای روی لباس از یک پاک کننده لکه بهره ببرید. وقتی قسمت بزرگ لکه چسب برطرف شده است، پاک کننده لکه را روی آن بمالید و لکه چسب را با آن به آرامی ماساژ دهید. در آخر لکه را با آب سرد بشویید.

در این مرحله اگر زمان کافی برای شستن کل لباس ندارید، می توانید فقط منطقه آغشته شده به چسب را با آب سرد و پاک کننده شسته و فقط آن منطقه را آبکشی نمایید. اگر جنس پارچه لباستان طوری است که با شستشو با آب سرد از بین می رود، لباستان را با آب ولرم آبکشی کنید.

این مرحله را تا وقتی تکرار کنید که لکه چسب از روی لباستان پاک شده باشد. اگر با چند بار شستشو لکه چسب خفیفی روی لباس باقی بماند، باید دوباره مرحله خیس کردن لکه با استون را انجام دهید.

خشک کردن لباس

برترین روش آن است که بگذارید لباس در هوای آزاد به خودی خود خشک گردد. اما اگر عجله دارید و مطمئن هستید لکه چسب قطره ای کاملاً از روی لباس شما برطرف و پاک شده است، می توانید با استفاده از خشک کن آن را خشک کنید. باید بدانید که خشک کن باعث ثابت کردن قطره و یا لکه چسب روی لباس شما می گردد. یعنی بعد از خشک شدن لباس با این روش اگر لکه ای روی لباس به جای مانده باشد دیگر برطرف نخواهد شد.

حرف آخر

با توجه به مطالب گفته شده فهمیدیم که برطرف لکه چسب قطره ای روی لباس چندان کار سختی نبوده و تنها به حوصله و دقت قبل توجهی احتیاج دارد. گفتنی است استفاده از آب نمک، سرکه و غیره نیز برای برطرف لکه چسب قطره ای دیده شده است که برترین روش، همان استون و شستشو با آب سرد است.

منبع: اسنپ مارکت
انتشار: 7 تیر 1401 بروزرسانی: 7 تیر 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2066

به "برای برطرف لکه چسب قطره ای روی لباس چه باید کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای برطرف لکه چسب قطره ای روی لباس چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید