آغاز به کار قطار گردشگری مشهد ، خواف

به گزارش ایپتن، قطار گردشگری مشهد - خواف در راستای معرفی و آشنایی مسافران با مجموعه ها و اماکن شهرستان خواف و با مشارکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی برنامه ریزی و اجرا شده است.

آغاز به کار قطار گردشگری مشهد ، خواف

ابوالفضل مکرمی فر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، گفت که هم زمان با گردهمایی رؤسای انجمن صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور حرکت قطار گردشگری در راستا مشهد - خواف آغاز شد.

مکرمی فر با بیان این مطلب اضافه نمود:

این قطار عصر دیروز مشهد را با حدود 100 مسافر شامل رؤسای انجمن های صنفی دفاتر گردشگری و مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان های مختلف کشور و جمعی از مسئولین تورهای گردشگری به مقصد خواف ترک کرد.

به گفته ایشان این قطار در راستای معرفی و آشنایی مسافران قطار با مجموعه ها و اماکن شهرستان خواف از جمله کوشک سلامی، مدرسه غیاثیه خرگرد، آرامگاه حافظ ابرو و آسباد های نشتیفان انجام شده است که این قطار گردشگری عصر امروز به مشهد باز خواهد گشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به همکاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد قطار گردشگری اظهار داشت:

این برنامه فرهنگی با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و راه آهن جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی و اجرا شده است.

مکرمی فر در انتها یادآور شد که در خراسان رضوی هزار و 400 کیلومتر خط آهن از راستا شرق به غرب به ترتیب شهرهای سرخس، مشهد، نیشابور و جغتای را در ناحیه راه آهن خراسان به هم متصل می کند و از شمال به جنوب نیز مشهد، تربت حیدریه، فیض آباد و خواف به وسیله خطوط راه آهن منطقه شرق به هم متصل می شود که برای توسعه گردشگری در این منطقه می توان از این ظرفیت ها و زیرساخت هایی که وجود دارد استفاده کرد.

شهرستان خواف یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی است که در 262 کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است. این شهرستان از نظر صنعتی و به دلیل وجود معادن سنگ آهن سنگان به مرکز سنگ آهن خاورمیانه معرفی می شود. همچنین به دلیل وجود گونه خاص هوبره در دشت سیرخون خواف، از نظر محیط زیستی این شهرستان را مرکز هوبره نیز می شناسند.

از آثار تاریخی این شهر می توان به مسجد ملک زوزن، مدرسه غیاثیه خرگرد، مزار پیر احمد خوافی، آرامگاه حافظ ابرو، مجموعه تاریخی خواجه یار و مسجد جامع نشتیفان اشاره کرد.

منع عکس کاور: خبرگزاری میراث آریا

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1971

به "آغاز به کار قطار گردشگری مشهد ، خواف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز به کار قطار گردشگری مشهد ، خواف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید