داستان نقض یک دستورالعمل دولتی در حوزه گردشگری

به گزارش ایپتن، ایسنا/ این خبر پیرامون داستان نقض یک دستورالعمل دولتی در حوزه گردشگری برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

داستان نقض یک دستورالعمل دولتی در حوزه گردشگری

برای سفر با تور ترکیبی پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

قضیه چیست؟

شاید موضوع جدیدی نباشد که از تناقض در اجرای یک دستورالعمل صحبت کنیم، دستورالعملی که در این روزهای کرونایی و کم توریست، بیشتر شامل حال راهنمایان توریستی و خبرنگارانی که درگیر فراوری محتوا در حوزه توریستی هستند، می گردد، شاید هم هر سال احتیاج به یادآوری دارد.

ممانعت از ورود رایگان راهنمایان توریستی و خبرنگاران دارای کارت شناسایی به اماکن تاریخی، موضوع جدیدی برای پیگیری نیست، اما همچنان در تب و تاب کرونا و کم توریست بودن بناهای تاریخی، گلایه های زیادی را برانگیخته است.

بناهایی مانند حافظیه استان فارس، کاخ گلستان تهران و بعضی از اماکن تاریخی استان اصفهان و حتی باغ دولت آباد یزد از مصادیق این موضوع عنوان می شوند. حال بماند که برخوردهای نامناسب با راهنمایان توریستی و خبرنگاران نیز چاشنی اجرا نشدن این دستورالعمل رسمی است و حضور رایگان آنها را با چالش روبرو نموده است.

ابلاغ ورود رایگان بعضی اقشار به بناهای تاریخی

این گلایه را به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی یزد بردیم و از برخورد بعضی از اماکن توریستی با ورود رایگان اقشار تعیین شده در این دستورالعمل پرسیدیم که آیا واقعا در این شرایط که بسیاری از اماکن مصمم به ابلاغ نشدن چنین دستورالعملی هستند، آیا چنین دستورالعملی که معمول کشورهای توسعه یافته و پر رونق توریستی است، در کشور ما وجود دارد؟

سیدمصطفی فاطمی، مدیر کل میراث فرهنگی استان در پاسخ از دستورالعملی می گوید که بناهای تاریخی ملزم به رعایت آن هستند؛ ورود رایگان خبرنگاران و راهنمایان توریستی به اماکن تاریخی

وی با بیان اینکه افراد دارای کارت خبرنگاری و راهنمای توریستی مجاز به بازدید رایگان از اماکن تاریخی و توریستی هستند، می گوید: بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، بازدید این افراد از بناهای تحت نظارت میراث فرهنگی مانند موزه ها رایگان است.

این مسئول تاکید می نماید: البته این مسئله برای بناهایی با مالکیت خصوصی متفاوت است و مقررات مذکور شامل آنها نمی گردد، البته قبلا تخفیفات دیگری برای ورود به اماکن تاریخی وجود داشته که در حال حاضر همه این تخفیفات برای ورود به بناهای تاریخی و توریستی متوقف شده است.

البته نمی توان از نقش نگاه مدیریتی استان ها به توریستی در اجرای چنین دستورالعمل ها غفلت کرد، چرا که به نظر می رسد گاهاً می توانیم توجه ویژه استانها به صنعت توریستی و نقش تاثیرگذار اقشار مختلفی مانند راهنمایان توریستی و رسانه ها و همچنین فرهنگ سازی این مقوله را در اجرای این دستورالعمل ها به خوبی مشاهده کنیم و کمتر چنین مسائل پیش پا افتاده ای را در استانها انتظار داشته باشیم.

رعایت نکردن دستوالعمل های ابلاغی یعنی تخلف

ولی تیموری، معاون توریستی وزارت میراث فرهنگی می گوید: در آیین نامه ای که برای راهنمایان توریستی وجود دارد و البته این آیین نامه در سایت وزارت هم با ماده قانونی تعیینی وجود دارد، بازدید راهنمایان توریستی از سایت های دارای مجوز وزارت میراث فرهنگی رایگان اعلام شده است.

وی تاکید می نماید: بنابراین اگر مکانی این قانون را رعایت نمی نماید، تخلف نموده و در صورتیکه گزارش این موارد اعلام گردد، ادارات کل ملزم به رسیدگی هستند.

معاون توریستی کشور با بیان اینکه بر همین اساس راهنمایان توریستی از پرداخت ورودی به بناهای توریستی معاف هستند، می گوید: علاوه بر راهنمایان توریستی اقشار دیگری مانند خبرنگاران، دانش آموزان و دانشجویان نیز دارای تنوع تخفیف برای ورود به بناهای تاریخی و اماکن توریستی هستند، ولی از آنجایی که تعداد و موارد توصیه ای برای اقشار مختلف زیاد است، نمی توان در قالب یک تابلو آن را در هر بنای تاریخی نصب کرد.

تیموری با ذکر این مطلب که آنچه تعیین است وضوح و وجود این مقررات و آیین نامه دولتی است، ممانعت بناهای تاریخی در این رابطه را قابل پیگیری خواند و عنوان می نماید: شکایات در این رابطه به وسیله ادارات استانی پیگیری و رسیدگی می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1224

به "داستان نقض یک دستورالعمل دولتی در حوزه گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان نقض یک دستورالعمل دولتی در حوزه گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید