بدن انسان تا چه مقدار گرما را تحمل می نماید؟

به گزارش ایپتن، برنا/ با تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین، دانشمندان درجه حرارتی که بدن توانایی تحمل آن را دارد معین کردند. اگرچه بدن انسان توانایی بالایی برای تحمل تغییرات آب و هوایی دارد، اما سوالی که همیشه مطرح می گردد این است که انسان تا چه اندازه گرما را می تواند تحمل کند؟

بدن انسان تا چه مقدار گرما را تحمل می نماید؟

تحمل بدن

برای فهمیدن این موضوع، در ابتدا باید یک تعریف درست از دمای هوای خشک و دمای هوای مرطوب داشته باشیم.

نکته

دمای هوای خشک همان دمای معمولی است و دمای هوای مرطوب دمایی است که با تبخیر آب در آن تا حد اشباع (رطوبت نسبی 100 درصد) سرد شده است.دمایی که بدن انسان بر اساس دمای حباب مرطوب توانایی تحمل آن را دارد 35 درجه سانتی گراد است. زمانی که رطوبت کم و درجه حرارت زیاد باشد و برعکس آن، دمای حباب مرطوب به درجه حرارت آستانه تحمل انسان نزدیک نمی گردد اما زمانی که هم رطوبت و هم دمای هوا بسیار بالا باشد، دمای حباب مرطوب می تواند به آستانه خطرناک برسد.برای مثال، زمانی که دمای هوا 46 درجه سانتی گراد و رطوبت 30 درصد باشد، دمای حباب مرطوب تنها 30 درجه سانتی گراد است و انسان توانایی تحمل آن را دارد. در سوی مقابل، اگر دمای هوا 39 درجه سانتی گراد و رطوبت 77 درصد باشد، دمای حباب مرطوب به 35 درجه سانتی گراد و آستانه تحمل انسان می رسد.دانشمندان می گویند دلیلی که انسان توانایی زنده ماندن در دمای هوای بالا و رطوبت زیاد را ندارد این است که نمی تواند در این شرایط درجه حرارت داخلی بدن را برای طولانی مدت تنظیم کند. در حقیقت زمانی که دمای حباب مرطوب به بالاتر از دمای بدن برسد فرد همچنان به تعریق ادامه می دهد اما بدن نمی تواند به میزان ای که برای فعالیت سلول ها و اندام ها مناسب است خنک گردد.

در این شرایط بدن دچار گرمازدگی شدید می گردد. علایم رایج در این زمان افزایش ضربان قلب و تنفس، بروز مسائل ذهنی، تعریق نکردن، بی حالی و کماست. گرمای شدید ممکن است به سرعت باعث مرگ نگردد اما 3 ساعت باقی ماندن در دمای حباب مرطوب 35 درجه می تواند به زندگی فرد سرانجام دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1795

به "بدن انسان تا چه مقدار گرما را تحمل می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدن انسان تا چه مقدار گرما را تحمل می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید