1420 اسیر یمنی طی دو مرحله مبادله می شوند

به گزارش ایپتن، رئیس کمیته اسرا در دولت نجات ملی یمن گفت که طبق توافق با دولت مستعفی منصور هادی، 1420 اسیر جنگی طی دو مرحله مبادله می شوند.

1420 اسیر یمنی طی دو مرحله مبادله می شوند

به گزارش گروه بین الملل ایپتن، عبدالقادر المرتضی رئیس کمیته اسرا در دولت صنعاء در تبادل نظر با المیادین گفت که توافق اردن برای مبادله 1420 اسیر طی دو مرحله اجرا می گردد.

المرتضی گفت: طبق این توافق 1120 اسیر در مرحله نخست و 300 اسیر دیگر در مرحله دوم مبادله می شوند.

وی اضافه کرد: بر اساس توافق مذکور 700 اسیر ارتش و کمیته های مردمی در ازای 420 اسیر از طرف مقابل (نیرو های ائتلاف سعودی و مزدورانش) از جمله شماری سعودی و سودانی آزاد می شوند.

رئیس کمیته اسرا در دولت نجات ملی یمن توضیح داد: طرف دیگر به بخش اول توافق متعهد نبود و اسامی مابقی اسرای ارتش و کمیته های مردمی را ارائه نداد.

المرتضی گفت: اما ما لیست همه اسرای نزد خود را ارائه دادیم و هنوز هم به مبادله 1420 اسیر متعهد هستیم.

دولت نجات ملی یمن یازدهم فروردین ماه اطلاع داد که به دنبال نشستی یک هفته ای تحت نظارت سازمان ملل در اردن با دولت مستعفی درباره مبادله 1400 اسیر به توافق رسیده است.

المرتضی به زمان مبادله اسرا اشاره ای نکرد، اما تاکید نمود: دشمن متجاوز را به آزادی اسرایمان مجبور خواهیم کرد و اهرم های زیادی را برای فشار بر آن به اذن پروردگار در اختیار داریم.

او از خانواده های اسرای یمنی هم خواست به شایعات دروغین درباره مخالفت صنعا با مبادله اسرا توجهی نکنند.

محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن روز شنبه گفت که صنعاء پاسخی درباره پذیرش آزادی اسرا بر اساس توافق قبلی دریافت نکرده است.

مسئولان جنبش انصارالله یمن و ائتلاف سعودی-اماراتی بر اساس توافق سوئد در دسامبر 2018 بر سر تبادل اسرا به توافق رسیدند که به موجب این توافقنامه، قرار بود همه بازداشت شدگان یمنی یا کشور های عضو ائتلاف سعودی طی چند مرحله و طبق جدول زمانی آزاد می شوند، اما عربستان سعودی در اجرای توافق کارشکنی می نماید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 927

به "1420 اسیر یمنی طی دو مرحله مبادله می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "1420 اسیر یمنی طی دو مرحله مبادله می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید