کرونا همچنان در اوج ، مصرف بی سابقه اکسیژن در بیمارستان ها

به گزارش ایپتن، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تقریبا همه تخت هایی را که در بیمارستان هایمان برای کرونا اختصاص داده بودیم، پر شدند و دائما در حال اضافه کردن تخت از بخشهای الکتیو هستیم، گفت: در حال حاضر در شرایط اوج بیماری هستیم و هنوز به مرحله ثبات بیماری نرسیده ایم.

کرونا همچنان در اوج ، مصرف بی سابقه اکسیژن در بیمارستان ها

دکتر فرشاد علامه در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شرایط بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران از نظر بستری بیماران مبتلا به کرونا، گفت: تقریبا همه تخت هایی را که در بیمارستان هایمان برای کرونا اختصاص داده بودیم، پر شده اند و دائما در حال اضافه نمودن تخت جدید هستیم؛ به طوری که با توجه به نوع مراجعینی که وجود دارد، عملا از ظرفیت های الکتیو سایر قسمت های بیماستان کم کرده و خدمات غیر کرونایی که اورژانس نیست را کاهش می دهیم تا بتوانیم تخت ها را به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص دهیم. این موضوع هم در بخش عادی بیماران کرونایی، هم در بخش آی سی یو و هم در بخش اورژانس دارد اتفاق می افتد. در حال حاضر تقریبا فول ظرفیت تخت هایی را که قبلا به کرونا اختصاص داده بودیم، استفاده کرده ایم و اگر بر تعداد بیماران اضافه گردد، از ظرفیت تخت های بخش های الکتیو و خدماتی که اورژانسی نیستند، کم کرده و آن ها را به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص می دهیم.

وی اضافه نمود: در حال حاضر در بیمارستان های دانشگاهی مان نزدیک به 940 بیمار مبتلا به کرونا بستری داریم که با مجموعه بیمارستان های خصوصی و وابسته به ارگان هایی که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند، بالای 1200 بیمار مبتلا به کرونا بستری داریم که از این تعداد نزدیک 850 بیمار در بخش های عادی و بالای 300 بیمار در بخش های آی سی یو هستند.

شرایط اکسیژن رسانی به بیماران کرونایی

علامه با اشاره به مشکل اکسیژن رسانی در بیمارستان ها با توجه به تعداد بالای بیماران مبتلا به کرونا که به اکسیژن نیاز دارند، اظهار کرد: در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی تهران با اکسیژن سازها، کپسول های اکسیژن و مخازن اکسیژنی که تهیه شده، مشکل مان با وجود مصرف بسیار شدید که وجود دارد و هیچگاه چنین میزانی از مصرف اکسیژن سابقه نداشته است، حل شده است و تقریبا مشکل عمده اورژانسی نداریم، اما دائما و 24 ساعته همکاران تجهیزات پزشکی مدیریت بیمارستان ها با وجود چندین مخزن اکسیژن و اکسیژن سازهایی که به سیستم اضافه شده است، در صدد هستند تا در هر کجا که اُفت اکسیژن احساس شد، کپسول های آماده ای دارند تا آن را به سیستم تزریق می کنند. حداقل در بیمارستان های دولتی که زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند، مشکل عمده ای برای اکسیژن نداریم، اما به هر حال مصرف بالاست و هر روز این شرایط چک می گردد.

وی تاکید کرد: در کل سطح کشور، بحث اکسیژن رسانی به بیماران نوعی چالش است. زیرا هیچگاه مصرف اکسیژن در بیمارستان ها به این میزان بالا نبوده است.

افزایش تست های تشخیصی؛ استراتژی کنترل کرونا

علامه درباره تاثیر افزایش تست های تشخیصی کرونا بر کاهش بار بیمارستانی بیماری، گفت: 100 درصد مهمترین بحث در حوزه بیماری کووید-19، تشخیص بیماران، پیگیری ایزوله کردن آنها و پیگیری افراد در تماس با آنهاست که به حوزه بهداشت بازمی گردد. بر این اساس بارها اعلام شده که هر چه تست بیشتری انجام دهیم، بیماران بیشتری را شناسایی کنیم و آن بیماران را مجبور کنیم که از خانه خارج نشوند و در شرایط قرنطینه در خانه بمانند و ارتباطات شان را دیگران قطع کنند و همچنین افراد در تماس با آنها را هم ردیابی کنیم، شناسایی بهتر شده، زنجیره انتقال شکسته شده و تبعات بیماری در بیمارستان ها از جنبه حجم مراجعین کمتر می گردد. این استراتژی است که کشورهایی هم که در کنترل بیماری پیروز بودند، از آن استفاده کرده اند. هرچه قدر در این زمینه بیشتر سرمایه گذاری کنیم، به نفع مان است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: در حال حاضر در شرایطی هستیم که شرایط و میزان بستری بیماران مبتلا به کرونا متغیر است و در فرایند بیماری در شرایط اوج هستیم. هنوز به مرحله ثبات بیماری نرسیده ایم و همچنان بیماران در حال اضافه شدن هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1299

به "کرونا همچنان در اوج ، مصرف بی سابقه اکسیژن در بیمارستان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا همچنان در اوج ، مصرف بی سابقه اکسیژن در بیمارستان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید