چرا بورس در جا می زند؟ ، پیش بینی بورس در کوتاه مدت

به گزارش ایپتن، مهشید داداش زاده، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به شرایط فعلی بورس به خبرنگاران گفت: هیجانات موجود در بازار یکی از عوامل مهمی است که در بازار سرمایه اتفاق افتاده است. اگر ما نتوانیم این هیجانات را کنترل کنیم عواقب خیلی بدی برای سهامداران و همینطور آینده میان مدت بورس خواهد داشت.

چرا بورس در جا می زند؟ ، پیش بینی بورس در کوتاه مدت

او در ادامه گفت: اگرچه شاخص تا حدی رشد کرده بود و ریسک ها بالا رفته بود اما سهامداران بدون اینکه به ریسک های بازار توجه کنند در سطوح مقاومتی اقدام به سرمایه گذاری کردند. با خروج پول در این بازه، سهامداران هم ترسیدند، یک هیجان در بازار به وجود آمد و اقدام به فروش کردند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: الان هم شرایط بازار به گونه ای است که این اصلاح شدت بیشتری گرفته است. اصلاحی که می توانست با نوسان های خیلی کوتاهی همراه باشد، ناگهان یک تا دو هفته صف فروش را داشت.

او در خصوص خرید و فروش به موقع سهامداران گفت: وقتی سهامدار اصلاح را می بیند اصلا تحلیلی عمل نمی کند. در واقع جایی که باید خرید داشته باشند نمی خرند، مثلا در حال حاضر سهامی مثل صنایع غذایی، سیمانی و دارویی حدود 70 درصد اصلاح داشتند اما همچنان سهامدار علاقه به سرمایه گذاری ندارد. در واقع می توان گفت اعتماد از بین رفته است.

داداش زاده در خصوص حمایت حقوقی ها از بازار اظهار داشت: اگرچه جلساتی مبنی بر حمایت حقوقی ها برگزار می شود و ما نیز به حرف آنها امیدوار می شویم، اما در تابلوی معاملاتی می بینیم که حقوقی در حال فروش است. این مسائل سبب بی اعتمادی در بازار می شود.

داداش زاده در خصوص اینکه بورس می تواند تورم زا باشد یا نه، گفت: تورم یک پدیده پولی است و بورس تورم زا نیست. قبلا نقدینگی در جای دیگری به وجود آمده و وارد بازار بوس شده است. اگر ما نتوانیم از ابزارهای اقتصادی مناسب درست استفاده کنیم نقدینگی به بازارهای دیگر حمله می کند.

این کارشناس بازار سرمایه درباره فرایند بازار طی روزهای آینده اظهار داشت: نمی توان گفت فردا بازار چه می شود اما با توجه به میزان اصلاح هایی که رخ داده است احتمال می دهم چند روزی بازار بخواهد دوباره منفی شود تا ترس هایی که در بازار هست خالی شود. احتمال می دهم کف حمایتی یک میلیون و 500 کف قوی ای برای شاخص باشد و در کوتاه مدت بتواند به مقاومت یک میلیون و 800 برسد. اما عبور کردن از مقاومت دو میلیون مشکل و بحث برانگیز خواهد بود. این بستگی به نقدینگی وارد شده به بازار و اعتمادسازی سهامداران نسبت به بازار سهام دارد.

او در انتها از تأثیر انتخابات آمریکا روی بورس گفت: این انتخابات می تواند تاثیرگذار باشد و اگر بتواند نرخ دلار را ثابت نگه دارد و یا کاهشی کند، روی بورس هم می تواند اثر بگذارد. اما بازهم باید بدانیم نرخ دلار صرفا وابسته به این انتخابات نیست. در واقع باید ساختار اصلی بخش های اقتصادی مثل بانک ها بهتر شوند.

اخبار مرتبط با پیش بینی بورس را هر روز ساعت 17 در صفحه پیش بینی بورس بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1204

به "چرا بورس در جا می زند؟ ، پیش بینی بورس در کوتاه مدت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بورس در جا می زند؟ ، پیش بینی بورس در کوتاه مدت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید