چاووش اوغلو: نانسی پلوسی خطری برای دموکراسی آمریکاست

به گزارش ایپتن، به دنبال سخنان جنجالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، وزیر خارجه ترکیه و دیگر مقام های این کشور نانسی پلوسی را خطری برای دموکراسی ایالات متحده توصیف کردند.

چاووش اوغلو: نانسی پلوسی خطری برای دموکراسی آمریکاست

به نقل از خبرگزاری آناتولی، تنها یک ماه پس از سخنان تحریک آمیز جو بایدن، نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اظهارات یک دموکرات دیگر، نانسی پلوسی، رئیس مجلس کنندگان آمریکا علیه ترکیه خشم آنکارا را برانگیخت.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از سخنان ضد ترکیه ای پلوسی در جریان سخنرانی اخیر او علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرد.

چاووش اوغلو روز جمعه در پیامی توییتری نوشت: ظهور پلوسی به عنوان رئیس مجلس کنندگان آمریکا برای دموکراسی این کشور نگران کننده است چون نشان دهنده نادانی آشکار اوست. شما یاد خواهید گرفت که به خواسته مردم ترکیه احترام بگذارید.

پس از آنکه دونالد ترامپ درباره احتمال عدم پذیرش نتایج انتخابات نوامبر سخن گفت، پلوسی خطاب به ترامپ گفته بود که او در ترکیه، کره شمالی یا روسیه نیست و باید به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا احترام بگذارد.

پلوسی گفته بود: شما در ایالات متحده هستید و این یک دموکراسی است. خوب چرا تلاش نمی کنید که به سوگند خود بر اساس قانون اساسی کشور پایبند بمانید؟

این اظهارات پلوسی با واکنش ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه هم روبرو شد. او گفت: نانسی پلوسی، رئیس مجلس کنندگان آمریکا که نسبت به ترکیه موضع خصمانه گرفته یک سیاستمدار مغرض است. او چنین موضعی را پیشتر هم در قبال ادعای نسل کشی ارامنه داشت.

وی اضافه کرد: از آنجا که ادعای نسل کشی ارامنه با حقایق تاریخی تطبیق ندارد، ارزیابی پلوسی از سیاست های ترکیه نیز با حقایق تاریخی و واقعی سازگار نیست.

کالین گفت، تلاش برای حل مسائل سیاست داخلی ارمنستان از طریق محکوم کردن ترکیه تلاشی واهی است. توصیه ما به آنها این است که تاریخ و اقدامات جدید ترکیه را به درستی ارزیابی کنند.

فخرالدین آلتون، مدیر ارتباطات ترکیه نیز به انتقاد از پلوسی پرداخت و گفت: در اظهارات بی پروای پلوسی ما شاهد بازتاب سوءتعبیرهای فراگیر درباره ترکیه در میان سیاستمداران آمریکایی هستیم. ترکیه کشوری با تجربه سیستم مدرن قانون اساسی است و دموکراسی ترکیه به دلیل تاریخی که دارد، بسیار قوی است.

وی اضافه کرد: اظهارات پلوسی در چارچوب بحث های اخیر در مورد انتقال مسالمت آمیز قدرت پس از انتخابات ایالات متحده در نوامبر اجرا شده است. ما باید یادآور شویم که نتایج این انتخابات و خواسته مردمی برای ما محترم است.

این سیاستمدار همچنین از سیاستمداران آمریکایی به ویژه آنهایی که در راس امور هستند، خواست تا از حمله به ترکیه دست بردارند و همانند ترکیه به روشی معنادار در بحران ها حاضر شوند.

رئیس مجلس ترکیه هم ضمن انتقاد از اظهارات رئیس مجلس کنندگان آمریکا علیه آنکارا گفت با حمله به ترکیه و سایر کشورها کارزار انتخاباتی خود را پیش نبرید.

مصطفی شن توپ، رئیس مجلس ترکیه در رابطه با اظهارات نانسی پلوسی علیه آنکارا شرح داد: به پلوسی و سیاستمداران طیف وی توصیه می کنم که با حمله به ترکیه و سایر کشورها کارزار انتخاباتی خود را پیش نبرند.

شن توپ اضافه کرد: آنها می توانند بدون پنهان شدن پشت مفهوم دموکراسی که توسط برخی از سیاستمداران غربی بی اعتبار شده است نیز سیاست ورزی کنند.

وی در ادامه اظهارات جاهلانه و غیرمحترمانه پلوسی در رابطه با ترکیه را محکوم کرد. سخنان رئیس مجلس کنندگان آمریکا انتقاد تند رئیس مجلس و ریاست جمهوری ترکیه را به دنبال داشت. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1216

به "چاووش اوغلو: نانسی پلوسی خطری برای دموکراسی آمریکاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاووش اوغلو: نانسی پلوسی خطری برای دموکراسی آمریکاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید