پیشنهادات یک عضو کمیسیون آموزش مجلس برای بازگشایی مدارس

به گزارش ایپتن، یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بازگشایی مدارس به صورت فراگیر تابع واکسیناسیون اولیای دانش آموزان و معلمین به صورت کلی خواهد بود، با توجه به قول وزیر بهداشت پیش بینی می کنیم تا انتها مهر ماه این واکسیناسیون به صورت همگانی انجام گردد.

پیشنهادات یک عضو کمیسیون آموزش مجلس برای بازگشایی مدارس

محمد وحیدی در گفت و گو با خبرنگاران، درباره چگونگی فرایند بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، با بیان اینکه ما شبکه شاد را یک فرصت برای آموزش و پروش می دانیم و آموزش مجازی یک فرصتی بود تا خیلی از آموزش های برتر در آن دیده گردد، گفت: اما تحصیل حضوری و بازگشایی کلاس های درس مهمترین رویکردی است که باید در نظام آموزشی کشور دنبال گردد، اگر دنبال عدالت آموزشی و تحول آموزشی هستیم نمی توان با مدارس بسته این مهم را محقق سازیم.

نماینده مردم بجنورد در مجلس اضافه کرد: رویکرد ستاد ملی مبارزه با کرونا هم در سنوات گذشته در این حوزه درست نبوده است، نمی خواهیم نقد غیر منصفانه داشته باشیم ولی معمولا تصمیمات این ستاد تصمیمات همه یا هیچ است، برای مثال فعالیت های ورزشی را به کلی تعطیل می نمایند و در این مهم تفکیک قائل نشدند، برای مثال باید رشته های ورزشی که در محیطی باز و با جمعیت خیلی کم فعالیت می نمایند مجاز به فعالیت باشند، صرفا یا همه را تعطیل و یا همه را بازگشایی کردند و برای فعالیت ها با شرایط متفاوت تفکیکی قائل نشدند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اسم کرد: این رویکرد تعطیلی همگانی یا بازگشایی همگانی آفت هایی در پی داشته است که یکی از این آفت ها، افت تحصیلی دانش آموزان کشور است، عدم دسترسی دانش آموان به شرایط آموزشی برابر یکی از علل این موضوع است، برای مثال یک دانش آموز در روستایی زندگی می نماید که به اینترنت دسترسی ندارد، یا یک دانش آموزش تلفن همراه هوشمند و یا تبلت ندارد، یا اینکه شرایط رفت و آمد معلم در نظر گرفته نمی گردد.

وی ادامه داد: سال جاری تاکید داشتیم تا در جلسه ای با حضور وزرای بهداشت، علوم و سرپرست آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش یک تصمیم منطقی اتخاذ گردد تا دیگر به آن سیاست همه یا هیچ پرداخته نگردد و یا اگر انتقادی هم به تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا وجود داشت، تصمیمات تغییر کند.

وحیدی با بیان اینکه همانگونه که گفته شد کنکور با چنین شرایطی برگزار گردید و جلوی برگزاری آن گرفته نشد، اسم کرد: اکنون هم نباید گفته گردد کلاس های مدارس تعطیل بماند، ما در کشور 113 هزار مدرسه کد دار داریم، 45 هزار عدد از این تعداد مدارس در منطقه ها مرزی، عشایری، روستایی و حاشیه ای هستند که کمتر از 75 دانش آموز دارند، خیلی از این مدارس هم به لحاظ دسترسی به اینترنت و امکانات اولیه آموزش مجازی دچار مشکل هستند، پس باید برای بازگشایی اینگونه مدارس در قالب رعایت پروتکل های بهداشتی شرایط متفاوتی قائل شویم، از سوی دیگر قرار است تا سرانجام شهریور ماه همه معلمان واکسینه شوند، با توجه به این موضوع می توان به بازگشایی مدارس توجه کرد. از سوی دیگر بهورزهای منطقه ها روستایی می توانند ناظر بر رعایت پروتکل ها در منطقه خود باشند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس توضیح داد: اما در مورد مدارس پرجمعیت نگاه ترکیبی داریم، چرا که در این مدارس پرجمعیت امکان حضور همه دانش آموزان وجود ندارد، برای مثال سه روز در هفته نیمی از دانش آموزان سه روز دیگر نیمی دیگر از دانش آموزان حاضر شوند، ولی معلمان در طول هفته حضور داشته باشند تا آموزش به صورت مستمر ادامه پیدا کند، ولی ترکیب و نوع حضور دانش آموزان نسبت به شرایط تنظیم گردد تا دانش آموزان با معلمان ارتباط حضوری از نزدیک داشته باشند، چرا که عدم وجود این ارتباط به خصوص در مقاطع ابتدایی موجب افت تحصیلی شدید می گردد، پس این ارتباط باید میان دانش آموز و معلم برقرار باشد.

نماینده مردم بجنورد اسم کرد: متاسفانه بعضی به علت تعطیلی مدارس از بچه ها به اسم نیروی کار استفاده می نمایند، خیلی از این بچه های که اکنون مشغول کار هستند و یا سرگردان هستند، به علت تعطیلی مدارس است که با بازگشایی مدارس این موضوع هم کنترل می گردد، ولی بازگشایی این مدارس به صورت فراگیر تابع واکسیناسیون اولیای دانش آموزان و معلمین به صورت کلی خواهد بود.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: با توجه به قول وزیر بهداشت پیش بینی می کنیم تا سرانجام مهر ماه این واکسیناسیون به صورت همگانی انجام گردد.

وی با بیان اینکه در مورد بازگشایی دانشگاه های تحصیلات تکمیلی که تعداد دانشجویان بسیار کمتر از دوره های پایین تر است برگزاری کلاس ها باید به صورت حضوری باشد، ادامه داد: اصلا سال گذشته به چه علت مراکز فنی و حرفه ای را تعطیل کردیم؟ از خیلی کارگاه ها بازدید داشتم کارگاه هایی که دارای سقف های 10 متری بلند بودند و هنرجوها در آن حدود 5 متر از هم فاصله داشتند، ولی به علت مصوبه ستادملی مبارزه با کرونا تعطیل شدند، با شروع سال تحصیلی این مراکز باید بازگشایی شوند.

وحیدی در سرانجام گفت: در کنار این مسائل، آموزش و پرورش و دانشگاه ها باید در برطرف فاصله آموزشی که با عدالت آموزشی قابل سنجش است، برنامه مقطعی کوتاه مدت و یا ضربتی داشته باشد تا فاصله را کاهش دهد، اولیای دانش آموزان هم باید وزارت بهداشت، وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش را در حوزه های بهداشتی و آموزشی کمک نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 شهریور 1400 بروزرسانی: 24 شهریور 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1783

به "پیشنهادات یک عضو کمیسیون آموزش مجلس برای بازگشایی مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادات یک عضو کمیسیون آموزش مجلس برای بازگشایی مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید