واکنش خانواده احمد محمود به تخریب خانه این نویسنده خبرنگاران

به گزارش ایپتن، فرزند احمد محمود در واکنش به تخریب خانه پدری این نویسنده فقید در اهواز می گوید: اگر قصد نگهداری این خانه بود، آن را نگه می داشتند. این خانه یادگار احمد محمود بود، یادگار همسایه ها، یادگار زمین سوخته.

واکنش خانواده احمد محمود به تخریب خانه این نویسنده خبرنگاران

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، هر روز شهرهای مان خالی تر از نشانه های قدیمی و آشنا می گردد؛ یک روز خبر می رسد خانه پدری فروغ فرخزاد در تهران را می خواهند تخریب نمایند، یک روز خانه مادری هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) در رشت را خراب می نمایند. خبر هایی از این دست بسیار است. حالا هم خانه پدری احمد محمود را در اهواز تخریب نموده اند. کسی هم نگهداری و حفظ این خانه ها را بر عهده نمی گیرد. در این میان، اما این میراث فرهنگی و ادبی و تاریخی این سرزمین است که در پاس کاری این سازمان و آن سازمان از بین می رود و نابود می گردد.

خانه پدری احمد محمود که از بنا های دوره پهلوی بود و در منطقه سی متری اهواز که به نوعی بافت تاریخی اهواز محسوب می گردد قرار داشت، در یک روز تعطیل (آدینه، 24 بهمن ماه 1399) توسط مالکان جدید و با مجوز شهرداری تخریب شد. این در حالی است که احمدرضا حسینی بروجنی، معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان می گوید: واقع شدن خانه پدری احمد محمود در محدوده بافت تاریخی اهواز مشمول قوانین و مقررات و ضوابط حاکم بر بافت های تاریخی بود، اما بدون هماهنگی و اخذ استعلام از اداره کل میراث فرهنگی مجوز تخریب آن از سوی شهرداری صادر شد.

اما بابک اعطاء - فرزند احمد محمود - درباره تخریب خانه پدری این نویسنده مطرح به ایسنا می گوید: شرایطی وجود داشت و وراث ناچار شدند این خانه را بفروشند. خانه به دست مالک جدید افتاد، اما قرار بر این بود میراث فرهنگی و شهرداری کار هایی انجام دهند تا خانه تخریب نگردد، زیرا این خانه در بافت قدیمی اهواز، خیابان گشتاسب و محدوده سی متری بود. بنا بود خانه حفظ گردد، اما این اتفاق نیفتاد و صبح روز آدینه تخریبش کردند. همه هم اظهار بی اطلاعی می نمایند؛ شهرداری می گوید ما مجوز نداده ایم و میراث فرهنگی می گوید اگر قرار به تخریب بود باید با اجازه ما این اتفاق می افتاد. چه بگویم؟!

او درباره قدمت این خانه بیان می نماید: تا جایی که من می دانم بالای 89 سال داشت؛ من در این خانه به دنیا آمدم، پدرم هم در این خانه به دنیا آمده بود. این خانه خانه محکمی هم بود، زیرا پدربزرگ ما معمار بود و هنوز در اهواز خیلی از یادگاری هایش هست. او این خانه را ساخته بود. کف خانه آجرفرش بود؛ چیزی که سال های بعد مد شد. درخت کُناری را که پدربزرگم همزمان با تولد پدر کاشته بود، ریشه کن کردند. ولی احتمالا قدمت خانه نزدیک به صد سال باشد. پدرم متولد 1310 است و خانه از قبل هم بوده و باید نزدیک به صد سال داشته باشد.

فرزند احمد محمود می گوید: اگر قصد نگهداری این خانه وجود داشت (در حالی که قصدی برای حفظ آن نداشتند) از آن نگهداری می کردند. این خانه یادگار احمد محمود بود، یادگار همسایه ها، یادگار زمین سوخته. زمین سوخته شاید اولین کتاب و ماندگارترین کتابی است که درباره جنگ نوشته شد. داستان زمین سوخته در همین خانه اتفاق می افتد؛ این رمان قصه شهادت است، قصه جنگ است. خود همسایه ها که رمان ماندگاری است در سال 1342 در این خانه نوشته شده است. رمان زمین سوخته در این خانه نوشته نشده، اما در این خانه اتفاق می افتد. این خانه مکان رویداد بود و آن قدر ارزش داشت که حفظ گردد و به شکل موزه دربیاید، اما حیف و فقط می توانم بگویم حیف. آن درخت دل من را می لرزاند، درخت پدر ریشه کن شد، اما نام احمد محمود جاودانه است و ریشه کن نمی گردد. من در خانه ای که احمد محمود 50 سال در آن زندگی کرد، زندگی می کنم. امیدوارم بتوانم این خانه را حفظ کنم.

خانه پدری احمد محمود که می شد به خانه مشاهیر تبدیل گردد تا خاطرات دوران کودکی و جوانی نویسنده مشهور کشورمان همچنان زنده نگه داشته گردد، روز آدینه، 24 بهمن ماه تخریب شد. خانه پدری احمد محمود در منطقه سی متری اهواز قرار داشت. این منطقه به نوعی بافت تاریخی اهواز محسوب می گردد و با توجه به این که کلان شهر اهواز تا به امروز از داشتن موزه محروم بوده است این خانه می توانست این ظرفیت را برای اهواز ایجاد کند، اما خانه این نویسنده توسط مالکان جدید و با اخذ مجوز از شهرداری اهواز تخریب شد.

احمد اعطاء ملقب به احمد محمود و نویسنده آثار مطرح داستانی، دی ماه سال 1310 در اهواز به دنیا آمد و در سال 1381 بر اثر بیماری ریوی در تهران درگذشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1541

به "واکنش خانواده احمد محمود به تخریب خانه این نویسنده خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش خانواده احمد محمود به تخریب خانه این نویسنده خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید