مهمترین ویژگی های زندگی دوران پساکرونا

به گزارش ایپتن، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه اختلالات روانی در دوران پساکرونا نسبت به دوران کرونا و قبل از کرونا افزایش می یابد و شیوع آن نیز بسیار بالا خواهد بود و باید برای دوران پساکرونا برنامه های مدونی را تدوین کنیم، گفت: در دوران پساکرونا زندگی مردم هوشمند خواهد بود و باید مبتنی بر خودمراقبتی و دیگرمراقبتی باشد.

مهمترین ویژگی های زندگی دوران پساکرونا

محمد حاتمی در گفت وگو با ایپتن، ضمن تشکر از مردم گفت: پیشنهاد سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در مورد انتخاب سبک زندگی کرونایی مطرح شد که به خوبی مردم آن را اجرا کردند و ثمره آن باعث شد که ما اکنون در مرحله مدیریت کرونا باشیم.

وی با بیان اینکه همه کشورها با یکدیگر در ارتباط اند و از هم تاثیر می پذیرند، افزود: نمی توان گفت کشوری که اکنون از نظر شیوع کرونا در شرایط حادی واقع شده است، بر روی کشورهای دیگر تاثیر ندارد؛ همه کشورهای جهان با هم ارتباط دارند، همانطور که دیدیم این ویروس از ووهان چین به سرعت به کشورهای دیگر از جمله ایران سرایت کرد. در واقع دوران کرونایی از دیدگاه روانشناختی یک آسیب حاد محسوب می گردد و سبک زندگی بر مبنای شرایط ایجاد شده تغییر می یابد. چه بسا دیدیم که سبک زندگی جدید کنونی بیشتر مبتنی بر ماندن در خانه بود.

وی در ادامه به دوران پساکرونا اشاره نمود و تاکید نمود: به زمانی که کرونا در کشور کنترل گردد و روشهای درمانی نیز برای آن کشف گردد دوران پساکرونا گفته میگردد؛ کروناویروس همانند آنفولانزا از بین نمیرود، اما به دلیل اینکه از کرونا تجاربی به دست می آوریم و اقدامات درمانی نیز برای آن یافت خواهد شد، می توان آن را کنترل کرد و از زمانی که کرونا کنترل گردد وارد دوران پساکرونا قرار میگیریم، در آن دوران فعالیتهای اجتماعی با شرایط خاص شروع میگردد، اما در حال حاضر در دوران کنترل کرونا قرار داریم.

حاتمی معتقد است که البته نباید انتظار داشت که در دوران پساکرونا همانند دوران قبل از کرونا زندگی کنیم، به عبارتی، ما دیگر به سبک زندگی قبل از دوران کرونا باز نمی گردیم؛ دوران پساکرونا سبک زندگی خاص خودش و دوران کرونا نیز سبک زندگی خاص خودش را دارد.

بنابر اظهارات وی، در دوران پساکرونا، بحث پیشگیری مهمترین دغدغه نهادهای سلامت کشور خواهد بود، درحالیکه در دوران قبل از کرونا تمرکزها بر موضوع درمان بود؛ مهمترین ویژگی دوران پساکرونا این است که برنامه های کل کشور برای مبنای پیشگیری قرار می گیرد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه در دوران پساکرونا نقش روانشناسان، جامعه شناسان، مشاوران، حقوقدانان و به طور کلی رشته های علوم رفتاری برجسته می گردد، افزود: در دوران کرونا آسیبهایی وجود دارد که در دوران پساکرونا باید به آن توجه کرد؛ بعضی آسیبها مانند افسردگی، غم زدگی، اختلال سوگ (مختص کسانی که است که یکی از اعضای خانواده شان را از دست داده اند) شیوع پیدا می نماید. همچنین خشم، پرخاشگری (به دلیل اینکه در دوران کرونا اختلافاتی در درون خانواده ها وجود دارد که در دوران کنونی ممکن است این اختلافات خاموش باشد اما در پساکرونا تشدید می گردد) افزایش می یابد. وسواس نیز یکی دیگر از اختلالاتی است که اکنون با آن روبرو هستیم اما در دوران پساکرونا به شدت افزایش می یابد.

وی ادامه داد: در واقع به طور کلی اختلالات روانی در دوران پساکرونا نسبت به دوران کرونا و قبل از کرونا افزایش می یابد و شیوع آن نیز بسیار بالا خواهد بود، لذا باید از اکنون برای دوران پساکرونا برنامه های مدونی را تدوین کنیم.

اما حاتمی معتقد است که به دلیل اینکه در دوران کرونا سبک زندگی خاصی را تجربه کردیم و از نظر بهداشتی و تکنولوژی با یکسری آموزشهایی آشنا شدیم و امکاناتی در اختیارمان نهاده شد، دوران پساکرونا دستاوردهایی نیز دارد. به طور تعیین سه دستاورد مهم در دوران پساکرونایی وجود دارد، اول آنکه اقدامات بهداشتی ادامه می یابد و استفاده از تکنولوژی های جدید که موجب کاهش ترددها و آلودگیها می گردد؛ در حال حاضر همایشها، سخنرانی ها، کارگاه ها و جلسات به صورت آنلاین برگزار می گردد و اینها دستاوردهایی است که در دوران پساکرونا می تواند بهره وری را افزایش دهد. دردوران پساکرونا اقتصاد، فرهنگ و ارتباطات متحول می گردد و شباهتی به دوران قبل کرونا ندارد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به اینکه کرونا مسئولان را وادار نموده تا سلامت روان را در سبد کالاهای مردم بگنجانند و این دستاورد مهمی است که در دوران پساکرونا باید بیشتر به آن توجه گردد، در بخش دیگری گفت: در دوران پساکرونا زندگی مردم هوشمند خواهد بود و باید زندگی مردم مبتنی بر خودمراقبتی و دیگرمراقبتی باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 962

به "مهمترین ویژگی های زندگی دوران پساکرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین ویژگی های زندگی دوران پساکرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید