ماجرای اعتراض خلبان آسمان به عبور از نزدیکی منطقه نظامی

به گزارش ایپتن، در پی اعتراض خلبان شرکت هواپیمایی آسمان نسبت به هدایتش توسط برج مراقبت به سمت یک منطقه نظامی، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در بررسی این مسئله و مکالمات خلبان با برج مراقبت معین شده که فاصله استاندارد هواپیمای مسافری شرکت آسمان با منطقه نظامی رعایت شده و انتشار گزارش های ایمنی قبل از بررسی حرفه ای نیست.

ماجرای اعتراض خلبان آسمان به عبور از نزدیکی منطقه نظامی

به گزارش ایسنا، در برخی رسانه ها خبری منتشر شد مبنی بر اینکه روز سه شنبه 15 بهمن ماه، خلبان شرکت هواپیمایی آسمان که از مبداء نجف در عراق به سمت فرودگاه امام خمینی (ره) در تهران در حال پرواز بوده، با نزدیک شدن به یک منطقه نظامی در نزدیکی مقصد، دود و انفجاری را مشاهده کرده و به برج مراقبت فرودگاه مهرآباد اطلاع می دهد.

در مکاتبه انجام شده، کاپیتان پرواز این مساله را پس از فرود به مدیر عملیاتی اطلاع داده و آن را با حادثه پیش آمده برای هواپیمای مسافربری اوکراین مقایسه کرده است چرا که به اذعان او هنگام کاهش ارتفاع یک انفجار روی زمین همراه با دود بسیار زیاد را مشاهده کرده است.

محمد حسن ذیبخش - سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری - در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه برخی رسانه های خارجی سعی در ناامن جلوه دادن حریم هوایی ایران هستند، اظهار کرد: پس از بررسی این مسئله، نوار ویدوئی و مکالمات خلبان به این نتیجه رسیدیم که هواپیمای مورد نظر فاصله استاندارد را با منطقه داشته و هیچ گونه خطایی در زمینه هدایت و راهبری هواپیمای مورد نظر وجود نداشته است و این ادعا کاملا تکذیب می شود.

وی افزود: مشخصات این منطقه نظامی D3N در همه نقشه های هوانورودی اعلام شده ودر دسترس همه خلبانان واقع شده است. از سوی دیگر در نوار مکالمات نیز خود خلبان اشاره می کند که فعالیت نظامی داخل خود منطقه است. بنابراین مسئله ای در این زمینه وجود ندارد.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: فاصله هواپیما تا منطقه نظامی مورد نظر مطابق استاندارد بوده و کاملا فاصله لازم را داشته است و نهایتا هم این پرواز بدون مشکل در فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) به زمین نشسته است.

ذیبخش گفت: نکته دیگر اینکه در بررسی نوار مکالمات بین برج مراقبت و خلبان، کنترلر فعال بودن منطقه را به اطلاع خلبان رسانده است و فعالیت های این منطقه در نقشه های هوانوردی نیز به صورت 24 ساعته ثبت شده است اما خلبان باید این نکته را بداند که گزارش های ایمنی قبل از بررسی اجازه انتشار ندارد و این حرکت کاملا غیر حرفه ای انجام شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1494

به "ماجرای اعتراض خلبان آسمان به عبور از نزدیکی منطقه نظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای اعتراض خلبان آسمان به عبور از نزدیکی منطقه نظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید