عاملان حادثه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه تبرئه شدند!

به گزارش ایپتن، به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه عکاظ چاپ عربستان سعودی، دادگاه کیفری مکه حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام در سال 2015 را بلای آسمانی توصیف و 13 نفر از متهمان این پرونده از جمله شرکت بن لادن را تبرئه کرد.

عاملان حادثه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه تبرئه شدند!

بر اساس گزارش روزنامه عکاظ، سقوط جرثقیل در مکه را با توجه به گزارش هواشناسی در زمان وقوع حادثه و یک روز پیش از آن می توان جزء فجایع و بلایای طبیعی دانست که رعایت جانب احتیاط در برابر آن اقدامی غیر ممکن است و از نظر فقها تعهد در قبال آن ساقط می شود و در نتیجه مسئولیت نیز منتفی است.

به نوشته این روزنامه، شرکت پیمانکاری بن لادن مجهز به تجهیزات ایمنی برای مقابله با بلایای طبیعی نبوده است و این در حالی است که هیچ شرکتی در سطح جهان ملزم به داشتن تجهیزات یا ابزاری برای تجزیه و تحلیل شرایط آب و هوایی نیست.

سازمان هواشناسی و حفاظت از محیط زیست عربستان روز حادثه و روز قبل از حادثه، گزارشی از شرایط آب و هوای عربستان منتشر کرد. در این گزارش گفته شده بود که سرعت باد در دریای سرخ تنها بین یک تا 38 کیلومتر در ساعت بوده و از این شرایط به عنوان طوفان و امثال آن توصیف نشده که نیاز به رعایت جانب احتیاط داشته باشد.

همچنین دادگاه کیفری عربستان مدارک و اسناد حاوی هشدار سازمان هواشناسی در خصوص احتمال وقوع این حادثه را ارائه نداده است. این دادگاه اظهار داشت که برای مقابله با خطرات ناشی از بلایای طبیعی پیش بینی شده که وقوع وزش بادها تا 70 کیلومتر در ساعت یا بیشتر از آن یک فاجعه تلقی می شود که این امر مستلزم فعال شدن طرح ملی است.

در حادثه سقوط جرثقیل در سپتامبر 2015 که در جریان طرح توسعه مسجدالحرام در مکه مکرمه رخ داد، 111 نفر کشته و 238 تن زخمی شدند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1354

به "عاملان حادثه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه تبرئه شدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاملان حادثه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه تبرئه شدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید