شورای نگهبان اصلاحیه مجلس درباره نظارت استصوابی را رد کرد

به گزارش ایپتن، شورای نگهبان در نامه ای به مجلس جزییات ایرادات این شورا به طرح اصلاح قانون انتخابات را گفت.

شورای نگهبان اصلاحیه مجلس درباره نظارت استصوابی را رد کرد

به گزارش ایپتن به نقل از اعتماد، چندی پیش نمایندگان مجلس با تصویب طرحی دوفوریتی در یکی از جلسات علنی اخیر، خواستار الحاق یک تبصره به قانون انتخابات سه گانه شدند که براساس آن مجازات هایی برای اشخاص، اعم از حقیقی یا حقوقی که گزارش های خلاف واقع درباره کاندیداها می دهند و در بررسی صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان موثر است، در نظر گرفته شود.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در تشریح نشست این شورا برای بررسی طرح دوفوریتی الحاق یک تبصره به قانون انتخابات، گفت که مصوبه مجلس درباره قانون انتخابات از جهات مختلف دارای ابهامات گوناگون، ایرادات شرعی و قانونی است.

او گفته است: صرف نظر از ایرادات و ابهامات متعدد در طرح مذکور، فرآیند نظارتی پیش بینی شده به موجب این مصوبه از جهات مختلف، ازجمله؛ نسبت نحوه رسیدگی به اعتراض داوطلبان و تکالیف مراجع نظارتی مربوطه در این مصوبه با تکالیف مندرج در قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین ردصلاحیت شده در انتخابات مختلف- مصوب 1378/8/22 مجمع تشخیص مصلحت نظام- و همچنین از حیث نسبت ترتیبات اجرایی مقرر با قوانین موجود انتخاباتی، واجد ابهام شناخته شد. پس از رفع ابهام توسط مجلس شورای اسلامی، اظهارنظر خواهد شد.

همزمان اسدالله عباسی، سخنگوی هیات رییسه مجلس نیز از بررسی این ایرادها در جلسات هفته آینده مجلس به فارس خبر داده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1019

به "شورای نگهبان اصلاحیه مجلس درباره نظارت استصوابی را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای نگهبان اصلاحیه مجلس درباره نظارت استصوابی را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید