روسیه: ناتو یک راه را انتخاب کند؛ رویارویی یا همکاری، ناتو عامل اصلی مناقشات در اورآسیاست

به گزارش ایپتن، مقامات بلندپایه روسیه در واکنش به سخنان دبیرکل ناتو درباره سیاست تهاجمی مسکو با اشاره به اینکه ناتو کانون اصلی تهدیدات در دنیا است، گفتند: بروکسل به مسائل در کشورهای عضو ناتو پرداخته و مواضع خود در برخورد با مسکو را تعیین کند.

روسیه: ناتو یک راه را انتخاب کند؛ رویارویی یا همکاری، ناتو عامل اصلی مناقشات در اورآسیاست

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، ماریا زاخارووا سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به سخنان ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو درباره اقدامات تهاجمی مسکو، به وی توصیه کرد، به جای ادعاهای بی اساس در مورد روسیه، به حل مسائل پیمان آتلانتیک شمالی بپردازد.

زاخارووا گفت: مقامات بروکسل بهتر است به مسائل در کشورهای عضو ناتو بپردازند. این مسائل نیازمند مداخله فوری است: مسائل مربوط به واکسیناسیون، بحران کرونا، نقض حقوق بشر در کشورهای عضو ناتو آشکار است. بهتر است فوراً به حل این مسائل بپردازید تا ما هم از تجربیات پیروز شما استفاده کنیم.

پیش از این، دبیرکل ناتو در کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل مدعی شده بود که روسیه گویا عامل بی ثبات نماینده در کشورهای همسایه خود است و به افزایش توان بالقوه نظامی و سیاست تهاجمی خود ادامه داده و در عین حال مخالفان سیاسی داخلی را سرکوب می نماید.

علاوه بر این، کنستانتین گاوریلوف رئیس هیئت مذاکره نماینده روسیه در مذاکرات مربوط به مسائل مربوط به امنیت نظامی و کنترل تسلیحات در وین نیز اعلام نمود که پیمان آتلانتیک شمالی باید بین رویارویی، یا گفت وگو برای سرو سامان دادن به روابط با روسیه، یکی را انتخاب کند و نشستن همزمان به روس دو جایگاه برای ناتو ممکن نخواهد بود.

این دیپلمات روس که سخنانش در سایت وزارت خارجه منتشر شده، گفت: برای ما واضح است که امکان تقویت اعتماد متقابل در عرصه نظامی، در شرایطی که مقامات ناتو به فعال سازی و افزایش حضور خود در نزدیکی مرزهای فدراسیون روسیه ادامه می دهند، امکان پذیر نخواهد بود. در چنین وضعیتی، مسکو چاره ای جز اخذ تدابیر لازم برای اطمینان حاصل کردن از تأمین امنیت ملی روسیه ندارد. این در حالی است که مقامات بروکسل مدعی می شوند که اقدامات طرف روسی تهاجمی و تهدید نماینده امنیت قاره اروپاست. بنابراین، برای شروع، همتایان ما در ناتو باید معین نمایند: آیا آنها خواهان بازدارندگی روسیه و رویارویی با کشور ما هستند یا اینکه مایلند تا گفتگوها به منظور سر و سامان دادن به روابط دوجانبه انجام گردد. نشستن به روی دو جایگاه برای آنها ممکن نخواهد بود.

کنستانتین کاساچوف نائب رئیس شورای فدراسیون (سنای) روسیه و عضو کمیته امور بین الملل نیز ابراز عقیده کرد، ناتو به جای مذاکره درباره کنترل تسلیحات، ترجیح می دهد که میزان بازدارندگی بالقوه و توان دفاعی آنها را آنالیز کند، در حالیکه در حقیقت اقدامات پیمان آتلانتیک شمالی اصلی ترین تهدید در دنیا است.

این سناتور بلندپایه گفت: دبیرکل ناتو از تهدیدات در حال افزایش از سوی روسیه صحبت می نماید. طرح این مسئله در حالی که مسکو بارها پیشنهاد مذاکره در این باره را مطرح نموده، عجیب است. این در شرایطی است که دقیقاً اقدامات نظامی ناتو و افزایش حضور نظامی آنها، جدی ترین تهدید و شاید تنها منشأ درگیری ها و مناقشات نظامی در منطقه اورآسیا، بعد از سرانجام دوران جنگ سرد است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1556

به "روسیه: ناتو یک راه را انتخاب کند؛ رویارویی یا همکاری، ناتو عامل اصلی مناقشات در اورآسیاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: ناتو یک راه را انتخاب کند؛ رویارویی یا همکاری، ناتو عامل اصلی مناقشات در اورآسیاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید