خلیج فارس تا 100 سال و آمریکا تا 7 سال آینده نفت دارد

به گزارش ایپتن، در جنگ مالی اسلحه و مهمات نظامی زیاد کاربرد ندارد، بلکه اسلحه و مهمات مالی خیلی مهم است.

خلیج فارس تا 100 سال و آمریکا تا 7 سال آینده نفت دارد

به گزارش گروه اقتصادی ایپتن، یک کارشناس نفتی با اشاره به نزدیک شدن آمریکا به انتها ذخایر نفتی اش گفت: این کشور مستاصل شده است، ذخایرنفتی آمریکا تا 7 سال آینده و ذخایر نفت کشور های خلیج فارس تا 100 سال آینده خواهد بود.

همه می دانیم جهان غرب با هدف عقب نگه داشتن ما از اهداف پیشرو، جنگ اقتصادی را علیه ما، با ابزار ها و امکاناتی که در احتیار داشته و دارد، از سال های دور آغاز نموده و تا به امروز هم ادامه داده است. به طوری که این کشور ها از یک سو از ارائه بعضی کالا و تجهیزات که مزیت فراوری درآن یافته اند، به ما خودداری نموده و از سوی دیگر با ابزار های کنترلی اقتصادی و پولی، سایر کشور ها را نیز از تجارت با ایران منع می نمایند؛ بنابراین در جنگ اقتصادی اسلحه و مهمات نظامی زیاد کاربرد ندارد، بلکه اسلحه و مهمات اقتصادی خیلی مهم است. هر چند طرف مقابل دوست دارد، ما از مهمات نظامی استفاده کنیم و بهانه ای به دستش بدهیم و او بتواند از این اقدام ما علیه ما سوء استفاده بکند.

چرا جنگ اقتصادی؟

می توان گفت، سنتی ترین علت آغاز جنگ ها، استثمار و غارت کشور ها بوده است. در جنگ اقتصادی هم مانند جنگ های نظامی هدف اصلی آغازگر جنگ، غارت و استثمار است. به عبارت دیگر در جنگ اقتصادی هم مانند جنگ های نظامی منابع انسانی و مادی کارآمد، که می تواند در خدمت پیشرفت یک کشور باشد، از دست خواهد رفت. پس می توان گفت، هدف جنگ اقتصادی دستیابی به منابع ارزان و حتی مجانی است. حال باید به این سوال پاسخ داد، کدام منابع باعث وارد شدن دشمن به عرصه جنگ اقتصادی می گردد. پاسخ را باید در کالایی جستجو کرد، رتبه اول تجارت جهانی را به خود اختصاص داده است. با نگاه کلی به آمار جهانی صادرات سال 2017 معین خواهد شد که منابع نفت و گاز همچنان در صدر اقلام صادراتی مهم جهان قراردارد. همان منابعی که در صدر منابع ارزشمند ایران و کشور های همسایه ما نیز قراردارد.

چرا نفت؟

بدون اینکه در آمار و ارقام زیاد هم دقیق شویم، می دانیم سهم عمده ای از ذخایر و فراوری منابع نفت و گاز جهان مربوط به منطقه خاور میانه و خلیج فارس است. به طوری که از حدود 80 میلیون بشکه فراوری روزانه نفت خام جهانی در سال 2019 میلادی، سهم کشور های حاشیه خلیج فارس حدود 33 درصد است. همچنین از دیدگاه ذخایر اثبات شده نیز حدود 50 درصد از ذخایر اثبات شده جهان در این منطقه است. اهمیت این میزان از ذخایر اثبات شده نفت خام زمانی معین می گردد که بدانیم سهم ایالات متحده از ذحایر اثبات شده نفت خام جهان تنها 2 درصد است.

از سوی دیگر اگر به آمار فراوری نفت خام و میزان ذخایر اثبات شده کشور ها هم زمان نگاه گردد، معین خواهد شد که کشور های حوزه خلیج فارس تا بیش از صد سال دیگر نفت خواهند داشت، در حالی که ذخایر ایالات متحده کمتر از 7 سال دیگر به انتها خواهد رسید.

نکته با اهمیت اینکه هرچند ایالات متحده در ردیف اول فراوری نمایندگان نفت خام قرار گرفته است، ولی با توجه میزان مصرف بالای نفت خام در این کشور معین خواهد شد، این کشور نیز همانند چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در ردیف اول تا پنجم وابسته ترین کشور ها به واردات نفت خام قرار گرفته است.

همچنین کشور های اروپایی هلند، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه نیز در مقام بعدی وابستگی به واردات نفت قراردارند. نزدیک شدن آمریکا به انتها ذخایر نفتی اش آن را مستاصل نموده است.

نگارش: مهدی لاریجانی کارشناس وزارت نفت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 726

به "خلیج فارس تا 100 سال و آمریکا تا 7 سال آینده نفت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلیج فارس تا 100 سال و آمریکا تا 7 سال آینده نفت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید