خبرنگاران 70 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر صاحب شغل هستند

به گزارش ایپتن، تهران - خبرنگاران - کارشناس پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: حدود 70 درصد از مصرف نمایندگان مواد مخدر صاحب شغل هستند، براین اساس ضروری است کارفرمایان برای پیشگیری از اعتیاد کارمندان، نسبت به اجرای برنامه هایی در مورد آموزش، فرهنگ سازی و پیشگیری از اعتیاد در محیط های کاری اقدام نمایند.

خبرنگاران 70 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر صاحب شغل هستند

آزاده اولیایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: اخراج کارمند معتاد پاک کردن صورت مساله است. محیط های کاری مکان مناسبی برای اجرای برنامه های پیشگیری از اعتیاد، فرهنگ سازی برای تغییر نگرش و اصلاح باورهای غیرمعقول به مصرف مواد است.

وی ادامه داد: در محیط کار اگر فرد معتاد گردد نه تنها به خود ضرر می رساند بلکه بر روی بهره وری ملی و سازمانی هم اثر می گذارد. بنابراین ضروری است مدیران و کارفرمایان توجه ویژه ای را به برنامه های پیشگیری از اعتیاد داشته باشند. بسیاری از مدیران فکر می نمایند با اخراج فرد معتاد مساله حل می گردد اما آنها در واقع صورت مسئله را پاک نموده اند چراکه اخراج افراد حل مساله نیست.

کارشناس پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اضافه نمود: همه مصرف نمایندگان مواد بی کار نیستند و شغل دارند. حدود 70 درصد از مصرف نمایندگان مواد شغل دارند. بنابراین برخلاف آن چیزی که مردم تصور می نمایند همواره بی کاری علت اعتیاد نیست و گاهی افراد به دلیل استرس های شغلی و فشارهای کاری یا دلایل دیگر به سمت مصرف مواد می فرایند.

وی با بیان اینکه هر بیماری یک واکسن دارد و واکسن اعتیاد نیز آموزش است، گفت: ما قبل از وقوع هر مشکل باید محیط را واکسینه کنیم. آموزش واکسن بیماری اعتیاد است و این وظیفه صاحبان کار و مشاغل است که محیط خود را با آموزش های صحیح کارمندان واکسینه نمایند.

این پژوهشگر و درمانگر اعتیاد اضافه نمود: هر مدیری مسئول سلامت روان و اجتماعی در محیط کار است. بنابراین با اجرای آموزش های لازم برای کارکنان بر اساس احتیاجسنجی محیط کار می توان گام های موثری در جهت پیشگیری از اعتیاد برداشت. هیچ دو میحط کاری شبیه به هم نیست و جنس و ماهیت شغل ها متفاوت است. پس آموزش ها نیز باید مطابق با احتیاج محیط کار باشد. بسیاری از ناهنجاری ها در محیط کار خودش می تواند زمینه ساز مصرف مواد در افراد(کارمندان و کارگران) گردد.

وی ادامه داد: افرادی که مشغله ذهنی بسیار یا شغل های سنگین دارند، چون در جدال با آن مسئله در محیط کار ناموفق می شوند، تصور می نمایند با مصرف مواد می توانند سرپوشی بر مشکلاتشان گذاشته و از آنها فارغ شوند.

اولیایی تاکید نمود: استرس های شغلی، مساله شیفت ها و نوبت های کاری، نزاع و درگیری بین همکاران یا درگیری با کارفرما، نبودن نظام منصفانه برای تشویق و تنبیه و...همگی می تواند از نظر روحی کارمند و کارگر را درگیر نموده و زمینه ساز اعتیاد آنها گردد. این پژوهشگر و درمانگیر اعتیاد اضافه نمود: در محیط های کاری در جهان آمارهای متفاوتی وجود دارد.

وی گفت: اگرچه در ایران به این شکل آنالیز و پژوهشی انجام نشده اما تحقیقات نشان می دهد افرادی که سوء مصرف دارند حدود 30 درصد کارایی شان کمتر از دیگران و سه برابر ممکن است بیشتر از افراد دیگر اشتباه نمایند. بنابراین به خاطر اینکه ضررهای مصرف مواد توسط کارمند به محیط وارد می گردد، پس بهتر است قبل از اینکه افراد به مصرف مواد گرایش پیدا نمایند جلوی این مساله را گرفت.

کارشناس پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه آموزش مهارت های زندگی به اندازه تخصص فرد در محیط کار از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است اضافه نمود: ضروری است در محیط کار نظام آموزشی، منسجم و منظمی را برای تغییر باورهای غلط کارمندان و کارکنان به همراه آموزش های مهارت های زندگی داشته باشیم. این درحالی است که ایجاد واحد مشاوره یا دعوت از روانشناس در محیط کار یا حتی تامین بخشی از هزینه های مشاوره و روانشناسی توسط صاحبان مشاغل و کارفرمایان برای اینکه کارکنان خودشان به این مراکز مراجعه نمایند اهمیت و تاثیر بسیار زیادی دارد.

وی ادامه داد: اگر کارفرمایان قادر به هزینه در این بخش نیستند حداقل بر روی فرهنگ سازی و سلامت روان کارمندان اقدام نموده و از آنها بخواهند برای سلامت خود ارزش قائل شوند تا بتوانند در برابر وسوسه و انتخاب های نادرست بهترین تصمیم را بگیرند و کار درست را به یاری یک روانشناس انجام دهند.

این کارشناس پیشگیری از اعتیاد اظهار داشت: امروزه برنامه های کارمندیاری در کل جهان و در کارخانه های عظیم در حال انجام است. در ایران نیز سازمان بهزسیتی نزدیک به دو سال است به صورت پایلوت و در برخی از استان ها طرحی را با عنوان برنامه های پیشگیری از اعتیاد در محیط های کاری با عنوان کیان که مخفف کارمندیاری اعتیاد در محیط های دولتی، نهادها و ادارت است انجام می دهد.

وی اضافه نمود: در قالب این طرح آموزش ها، جزوات و پیغام های پیشگیرانه به کارمندان ارائه می گردد. این درحالی است که یک روانشناس نیز در محیط کار مستقر است. حتی در برخی از محیط ها هر ماه به صورت تصادفی تست اعتیاد کارکنان انجام می گردد که این خودش می تواند به عنوان راهبرد بازدارنده مصرف مواد در محیط هایی که شیوع اعتیاد بیشتر است، باشد.

اولیایی گفت: ممکن است افراد نتوانند برای دریافت مشاوره در مورد اعتیاد به مراکز مورد نظر مراجعه نموده و هزینه نمایند. اما آنها می توانند برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات درباره اعتیاد از خط های مشاوره رایگان استفاده نمایند. خطوط مربوط به مشاوره در حوزه اعتیاد، شماره 09628 است و در مورد سایر مشاوره های دیگر نیز خط 1480 می تواند راهنمای افراد باشد. هر دو این خطوط توسط متخصصان و کارشناسان روانشناسی و رشته های مرتبط در سازمان بهزیستی پشتیبانی می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1160

به "خبرنگاران 70 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر صاحب شغل هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 70 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر صاحب شغل هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید