خبرنگاران گردشگری می تواند بار رونق مجدد اقتصاد بهم ریخته را در پساکرونا به دوش کشد

به گزارش ایپتن، تهران- خبرنگاران- معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: گردشگری می تواند موضوع بازگشت و رونق مجدد اقتصاد بهم ریخته ناشی از بحران کرونا را در مرحله بازیابی و پساکرونا به دوش بکشد.

خبرنگاران گردشگری می تواند بار رونق مجدد اقتصاد بهم ریخته را در پساکرونا به دوش کشد

بهترین تجربه سفر را به سفر به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار میراث آریا، نشست هم اندیشی و سیاست گذاری به منظور استفاده از ظرفیت های اماکن تاریخی و مجموعه های هیئت امنایی با حضور مدیرانی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان برنامه وبودجه به میزبانی این وزارتخانه برگزار گردید.

گردشگری، مزیت اصلی کشور است

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این نشست در سخنانی با اشاره به اهمیت توسعه و رونق گردشگری و توجه به ظرفیت های فرهنگی تاریخی کشور در این خصوص گفت: گردشگری مزیت اصلی کشور است و بر همین اصل سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام نموده است که تنها عاملی که می تواند اقتصاد بهم ریخته در دوران کرونا را دوباره احیا کند و در پساکرونا رونق اقتصادی و اجتماعی را به دنبال داشته باشد، گردشگری است.

وی اضافه نمود: گردشگری می تواند موضوع بازگشت و رونق مجدد اقتصاد بهم ریخته ناشی از بحران کرونا را در مرحله بازیابی و پساکرونا به دوش بکشد. در حقیقت گردشگری این ظرفیت را دارد و در سطح سازمان ملل نیز این توصیه موکد شده است.

تیموری ادامه داد: تدوین یک پیوست تخصصی گردشگری برای هر کدام از مجموعه های فرهنگی تاریخی با رویکرد توجه به مسائل زیرساختی از بازاریابی و آموزش گرفته تا جزئیات مربوط به نحوه مواجهه با نیازها و رفتار گردشگران در یک سایت یا مجموعه های فرهنگی تاریخی ضرورت دارد.

معاون گردشگری کشور یادآور شد: حال که درآمد اصلی یک مجموعه فرهنگی تاریخی از محل بازدید گردشگران و برنامه های گردشگری است، ضروری است بخشی از این درآمد برای مدیریت گردشگری آن مجموعه ها پیش بینی و هزینه گردد.

وی در ادامه گفت: گر سازمان برنامه وبودجه به دنبال توسعه پایدار کشور با رویکرد آمایش سرزمینی است، پیشنهاد می کنم از برنامه اولویت دار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تدوین طرح های جامع توسعه گردشگری کشور که بودجه و اعتبارات آن در سطوح استانی تنظیم می گردد، حمایت قطعی کند و یاری کند به این ترتیب همه استان ها تا خاتمه امسال طرح های جامع خود را تکمیل و نهایی نمایند.

مدیران استانی سازمان برنامه عضو هیات امنایی برای اداره موزه ها می شوند

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز با تأکید بر اهمیت برگزاری این گونه نشست ها در سخنانی گفت: در حال حاضر 24 اثر تاریخی ثبت جهانی و 36 هزار اثر ثبت ملی داریم که منابع اقتصادی برای مدیریت این تعداد از آثار تاریخی در کشور نیازمند حمایت و مساعدت بیشتر از سوی دستگاه های مختلف از جمله سازمان برنامه وبودجه است.

محمد خیاطیان اضافه نمود: در حال حاضر به دنبال هیئت امنایی شدن تعدادی از مجموعه های فرهنگی تاریخی هستیم که در این خصوص برنامه ریزی ها در 12 استان شروع شده و مجموعه های فرهنگی تاریخی سعدآباد، نیاوران، گلستان، موزه فرش، مجموعه فرهنگی تاریخی توس، تخت جمشید، منظر باستان شناسی فارس، حافظیه، سعدآباد، میدان امام اصفهان، باغ فین، پایگاه بیستون، سازه های آبی شوشتر، میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه، میراث روستایی گیلان، تخت سلیمان در تکاب، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، ارگ بم، گنبد سلطانیه و میراث جهانی یزد به صورت هیئت امنایی اداره خواهند شد.

وی ادامه داد: هیئت امنایی شدن این مجموعه ها فرصت بسیار خوبی را فراهم خواهد نمود تا از درآمدهای اختصاصی این مجموعه ها بهره مند شویم.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: آنچه که امروز در این وزارتخانه اتفاق می افتد این است که با کمترین امکانات و اعتبارات بزرگترین کارها و بیشترین خدمات ارائه می گردد؛ از این رو درخواست من از مدیران محترم سازمان برنامه وبودجه این است که یاری نمایند تا به مدیریت هرچه بهتر مجموعه های فرهنگی تاریخی یاری نمایند کمااین که مدیران سازمان برنامه وبودجه در هر استان به عضویت مجموعه هایی درخواهند آمد که به صورت هیئت امنایی اداره خواهند شد.

حمایت از ماموریت های وزارت میراث فرهنگی، باعث رونق مناطق مختلف می گردد

ساسان تاج گردون معاون سرمایه گذاری، حقوقی و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست در سخنانی گفت: این حرکتی که در این وزارتخانه شروع شده نیازمند نگاه حمایتی مدیران سازمان برنامه وبودجه است و همه باید یاری کنیم تا این نگاه حمایتی تقویت گردد.

او اضافه نمود: درخواست ما این است که توجه ویژه ای به ماموریت های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گردد و در هر سه حوزه ماموریت های این وزارتخانه شاهد نگاه حمایتی هرچه بیشتر دستگاه های مختلف از جمله سازمان برنامه وبودجه باشیم.

تاج گردون اضافه نمود: نگاه حمایتی به ماموریت های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باعث رونق هر منطقه نیز خواهد شد.

ایران، رتبه نهم در ثبت جهانی آثار تاریخی

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست گفت: در حال حاضر 24 اثر ثبت جهانی داریم که 46 پایگاه و 92 اثر ثبت ملی را نیز در بر می گیرد. این تعداد ثبت باعث شده تا ایران صندلی نهم را در ثبت جهانی آثار داشته باشد که نشان دهنده تاریخ کهن و فرهنگ غنی ایران است.

او در ادامه گفت: یکی از اقدامات مهمی که در سال های اخیر آن را شروع نموده ایم تهیه و ثبت پفراینده هایی به صورت محوری و زنجیره ای است.

طالبیان اعلام کرد: در این میان ثبت پفراینده های مشترک با کشورهای مختلف از جمله پفراینده نوروز باعث شده تا شاهد تقویت صلح و دوستی در میان ایران و کشورهای مختلف جهان باشیم.

ایجاد پایگاه های جهانی صنایع دستی در شهرهای ثبت جهانی

پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست با ارائه گزارشی گفت: ایران سومین کشور از نظر تنوع فراوریات صنایع دستی و اولین کشور از نظر ثبت جهانی شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی است.

او اضافه نمود: بیش از دو میلیون نفر در حوزه صنایع دستی فعالیت می نمایند که 75 درصد آن ها را بانوان تشکیل می دهند و با توجه به این که صنایع دستی نماد عینی اقتصاد مقاومتی است، این صنعت می تواند سهم ویژه ای در اشتغال و نیز صادرات داشته باشد.

او در ادامه با اشاره به اهمیت آثار فرهنگی تاریخی و استفاده از ظرفیت های اماکن و مجموعه های فرهنگی تاریخی برای عرضه و فروش محصولات صنایع دستی، اضافه نمود: این یک اتفاق بسیار خوبی است کمااینکه در حال حاضر در میدان امام اصفهان نیز فروشگاه های مختلف صنایع دستی فعال هستند و مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

محمودیان در ادامه گفت: طرحی را داریم که بر اساس این طرح ایجاد پایگاه های جهانی در شهرهای ثبت جهانی صنایع دستی را در دست اقدام داریم که بر سه حوزه آموزش، فراوری و فروش متمرکز است.

اسناد آمایش سرزمینی 31 استان کشور آماده معرفی جاذبه های گردشگری

در ادامه این نشست علیرضا نعمتی معاون امور نوسازی و هماهنگی استان های معاونت توسعه منابع انسانی سازمان برنامه وبودجه نیز با قدردانی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای برگزاری این نشست گفت: برگزاری این نشست ها می تواند باعث تقویت همکاری ها و هم افزایی بیشتر بین دو دستگاه گردد و اعتقاد من بر این است که این گونه نشست ها می تواند از سوی سایر دستگاه ها نیز پیگیری و برگزار گردد.

او اضافه نمود: نقطه کوری که در نظام برنامه ریزی وجود دارد این است که گاه شاهد این هستیم که استان ها و ستاد هر کدام به شیوه خاص خود عمل می نمایند و راه خود را می فرایند، در حالی که برگزاری این گونه نشست ها باعث خواهد شد تا شاهد اجرای سیاست های واحد در سطح ستاد و استان ها باشیم.

نعمتی اضافه نمود: امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان سال جهش فراوری نامگذاری شده است که در همین ارتباط برنامه های خوبی در سازمان برنامه وبودجه به منظور حمایت از فراوریات ایرانی تدوین نموده ایم و صنایع دستی نیز به عنوان یکی از مهم ترین بخش های فراوریات کالاهای ایرانی مشمول این برنامه ریزی می گردد.

معاون امور نوسازی و هماهنگی استان های معاونت توسعه منابع انسانی سازمان برنامه وبودجه اعلام کرد: اسناد آمایش سرزمینی 31 استان کشور آماده شده و با توجه به تنوع اقلیمی و نیز آثار فرهنگی تاریخی متعدد در کشور با استفاده از اسناد آمایش سرزمینی در هر منطقه می توان به معرفی آثار تاریخی، جاذبه های گردشگری و نیز ظرفیت های صنایع دستی پرداخت.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1036

به "خبرنگاران گردشگری می تواند بار رونق مجدد اقتصاد بهم ریخته را در پساکرونا به دوش کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گردشگری می تواند بار رونق مجدد اقتصاد بهم ریخته را در پساکرونا به دوش کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید