تأییدیه هند و پاکستان برای صادرات دانش بنیان اخذ شد

به گزارش ایپتن به نقل از مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در ملاقات با مهدی قلعه نوی، رییس مرکز تبادلات بین المللی علم و فناوری گفت: تحریم ها باعث شده است ما تکانه هایی در داخل کشور داشته باشیم.

تأییدیه هند و پاکستان برای صادرات دانش بنیان اخذ شد

وی ادامه داد: تاب آوری مملکت در اثر تحریم ها نیز بالا رفته و توان بازدارندگی ما افزایش یافته است. می توان گفت که همه اینها حاصل فراوری علم و فناوری بومی و نیروی انسانی توانمند بوده است و نگاه دقیق به این تحولات و رصد آنها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از علم و فناوری به وسیله و جهت تبادلات علمی بین الملل وارد کشور شده است. می توان گفت که تبادلات علمی بین المللی، مکمل توسعه علم و فناوری داخل کشور است.

رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی اضافه نمود: خوشبختانه امروز شاهد هستیم که ظرفیت ها و فرصت های خوبی در حوزه های دانش بنیان چه به لحاظ فراوری مواد مورد احتیاج داخلی و چه در حوزه صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان ایجاد شده است.

وی اضافه نمود: ضرورت تفکیک وظایف معاونت علمی و فناوری و وزارت علوم، تقسیم کار ملی و توجه به نگاشت نهادی، به افزایش کارآیی و هم افزایی های فعالیت ها یاری خواهد نمود، از این رو ما در وزارت علوم، کلیه امور مربوط به صادرات کالا و خدمات دانشی شرکت های دانش بنیان را به معاونت علمی و فناوری ارجاع می دهیم.

قلعه نوی نیز گفت: با شیوع بیماری کرونا، مرکز تبادلات علمی بین المللی کوشش کرد تا ضمن حل مسائل داخلی فراوریات شرکت های دانش بنیان، به صادرات محصولات مقابله با بیماری کرونا یاری کند.

وی ادامه داد: درهمین زمینه تا کنون توانسته ایم تاییدیه کشورهای هند و پاکستان برای صدور محصولات دانش بنیان فراوریی شرکت های داخلی را اخذ کنیم.

رییس مرکز تبادلات بین المللی علم و فناوری اضافه نمود: هرچند در حوزه بازگشت نخبگان و ایرانیان مقیم خارج از کشور، مسائلی داریم اما تمایل برای بازگشت به کشور به دلیل امنیت در سلامت داخل کشور در مقایسه با کشورهای دنیا، از جانب ایرانیان مقیم خارج از کشور بیشتر شده است.

قلعه نوی با استقبال از پیشنهاد کتر سالار آملی در تقسیم کار ملی و توجه به نگاشت نهادی گفت: ما هم از این موضوع حمایت نموده و کوشش می کنیم تا این مساله عینی تر گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1085

به "تأییدیه هند و پاکستان برای صادرات دانش بنیان اخذ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأییدیه هند و پاکستان برای صادرات دانش بنیان اخذ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید