بازار سیاه واکسن و داروی آنفلوآنزا ، واکسن 700 هزار تومانی!

به گزارش ایپتن، همراه با تشدید موج آنفلوآنزا در کشور و مرگ 56 نفر به دلیل ابتلا به این بیماری، بعضی منابع خبری اطلاع دادند که بازار سیاه واکسن آنفلوآنزا و داروی درمان آنفلوآنزای اوسلتامیویر راه افتاده است.

بازار سیاه واکسن و داروی آنفلوآنزا ، واکسن 700 هزار تومانی!

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، این بازار سیاه تا جایی رونق گرفته است که واکسن 40 هزار تومانی در داروخانه ها با قیمت 120 تا 150 هزار تومان و داروی درمان آنفلوآنزای 200 هزار تومانی با قیمت نجومی 400 تا 700 هزار تومان به فروش می رسد.

به نظر می رسد، فروش واکسن آنفلوآنزا در اوایل هفته به حدی افزایش پیدا نموده که موجودی بسیاری از داروخانه ها ظرف چند ساعت، صفر شده است.

همچنین به تازگی یک میلیون عدد قرص اوسلتامیویر به صورت فوریتی وارد شده است که به نظر می رسد این میزان واردات هم کافی نبوده است.

  • بازار سیاه همیشگی دارو

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره بازار سیاه واکسن آنفلوآنزا و داروی درمان آنفلوآنزا، شرح داد: بازار سیاه دارو همواره وجود دارد. محصولاتی که در بازار سیاه به فروش می رسد قاچاق، جعلی و تقلبی هستند. چراکه هیچ نظارتی بر روی آنها وجود ندارد.

کیانوش جهانپور گفت: تزریق واکسن آنفلوآنزا یا داروی درمان آنفلوآنزا که در بازار سیاه به فروش می رسد، می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد و سلامت افراد را به خطر بیندازد. حتی می تواند به قیمت جان افراد تمام گردد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا گذشته است. در صورتی که فرد اکنون تزریق کند، 2 هفته طول می کشد تا واکسن در بدن فرد مصونیت ایجاد کند. 2 ماه زمان احتیاج است تا واکسن به حداکثر اثربخشی و مصونیت در برابر ویروس های آنفلوآنزا برسد.

جهانپور با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه افراد تجویز نمی گردد، گفت: گروه های پرخطر مانند بیماران قلبی، مادران باردار، بیماران مزمن ریوی، کلیوی و کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند از جمله گروه های پرخطر هستند که باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق نمایند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: در صورتی که پزشکی تشخیص دهد فردی در زمره گروه های پرخطر قرار گرفته است، با ارجاع او به مراکز معین، واکسن برای فرد تزریق می گردد. هیچ مسئله ای برای تأمین واکسن مورد احتیاج گروه های پرخطر نداریم و واکسن در دسترس این افراد قرار می گیرد.

جهانپور، بازار سیاه و افزایش قیمت واکسن آنفلوآنزا و داروی درمان آنفلوآنزا به قیمت های چند صد هزار تومان را نتیجه تقاضای القایی و نگرانی مردم مطرح نمود و گفت: تقاضای بی مورد و احتیاجهای القایی به دلیل فوتی های اخیر آنفلوآنزا ایجاد شده است.

  • جلوگیری از مصرف خودسرانه دارو

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره ماجرای کمبود دارو و واکسن آنفلوآنزا، اظهار کرد: کمبودی در واکسن و داروی درمان آنفلوآنزا وجود ندارد. بلکه این دارو کنترل شده توزیع می گردد. چرا که استامیلویر دارویی است که برای افراد پرخطر و مبتلایان به آنفلوآنزا که در بیمارستان ها بستری شده اند، تجویز می گردد و قرار نیست برای همه مبتلایان تجویز گردد.

جهانپور ادامه داد: داروی درمان آنفلوآنزا برای افرادی که در بیمارستان و به ویژه بخش های مراقبت های ویژه بستری هستند، تجویز می گردد و رایگان به وسیله سیستم بهداشتی در اختیار بیمارستان های دولتی و خصوصی قرار می گیرد.

وی اظهار کرد: باید توجه داشت که توزیع داروی درمان آنفلوآنزا به طور وسیع عوارضی از جمله مقاومت ویروس آنفلوآنزا در برابر دارو را به دنبال خواهد داشت زیرا در کشورهایی که این دارو به صورت وسیع توزیع شده است، مقاومت ویروسی در برابر این دارو دیده شده است و به همین دلیل ما دارو را کنترل شده توزیع می کنیم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تأکید کرد: کمبودی در زمینه داروی آنفلوآنزا، واکسن آنفلوآنزا و کیت های تشخیص آزمایشگاهی آنفلوآنزا نداریم و تا نوروز 99 به میزان مورد احتیاج این موارد دپو و ذخیره شده است، اما توزیع آن کنترل شده خواهد بود تا از موارد تجویز بی مورد و مصرف خودسرانه جلوگیری کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 624

به "بازار سیاه واکسن و داروی آنفلوآنزا ، واکسن 700 هزار تومانی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار سیاه واکسن و داروی آنفلوآنزا ، واکسن 700 هزار تومانی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید