ابتلاء 95 دانشجو دانشگاه علامه طباطبایی به کرونا

به گزارش ایپتن، طرح ارزیابی سلامت روان، جسمی و شرایط آموزش مجازی در بین دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی از سوی معاونت دانشجویی این دانشگاه انجام شد. نتایج نشان داد که 95 نفر از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی به بیماری کرونا مبتلا شده اند. میزان امیدواری و خوشحالی دانشجویان سالم به میزان 15درصد و میزان نگرانی دانشجویان مبتلا به کرونا 11درصد بوده است.

ابتلاء 95 دانشجو دانشگاه علامه طباطبایی به کرونا

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش ایسنا، دانشگاه علامه طباطبائی با حدود 17 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری و با حدود 550 عضو هیئت علمی و بیش از هزار عضو مدعو از عظیم ترین دانشگاه های کشور است که گستره دانشجویی آن، کل استان های کشور را در بر می گیرد.

با آغاز بحران کرونا در کشور و تعطیلی فرایند آموزش حضوری و رویکرد نظام آموزش عالی کشور به سیستم مجازی، در دانشگاه علامه طباطبائی از آغاز با تشکیل جلسات در دانشگاه و هم اندیشی مسئولان، مدیران و استادان دانشگاه، رویکرد آموزش مجازی در دستور کار نهاده شد.

با آغاز شیوع بیماری همه گیر و مهلک کووید19 و یا همان کرونا و به تعطیلی کشیده شدن و نیمه تعطیل شدن بسیاری از فعالیت های اجتماعی، مالی و فرهنگی، دانشگاه نیز با تعطیلی خوابگاه ها و ورود به شیوه آموزش مجازی به فعالیت های خود ادامه داد.

در این فاصله با توجه به دل مشغولی مسئولان دانشگاه در مورد شرایط دانشجویان، طرح نظرسنجی از تمامی دانشجویان و خانواده های آنان در قالب یک طرح پیمایشی (Survey) در دستور کار معاونت دانشجویی دانشگاه نهاده شد و با مشورت با حوزه های تخصصی در معاونت و انجام پیش آزمون این امر به انجام رسید که با استقبال بالا و گسترده خانواده های دانشجویان و خود آن ها روبرو شد.

بر این اساس، هدف از انجام این طرح، آنالیز تاثیر بیماری کرونا بر دانشجویان شاغل به تحصیل دانشگاه علامه طباطبائی بوده است. روش پژوهش، ترکیبی از روش کمی و کیفی بود و کلیه دانشجویان مورد پرسش و سوال نهاده شدند.

ابزار گردآوری اطلاعات در این پژوهش، مصاحبه نیمه ساختار یافته با استفاده از چک لیست مصاحبه اولیه بوده است.

به دلیل حساسیت بالا و دل نگرانی از شرایط دانشجویان از تکنیک تمام شماری به جای نمونه گیری استفاده شده است که از بین 16 هزار دانشجو حدود 4 هزار دانشجو یا در دسترس نبودند یا تمایل به پاسخ دادن نداشتند و در نهایت 12 هزار از دانشجویان مورد آنالیز دقیق نهاده شدند.

نتایج نشان داد که 95 نفر از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی به بیماری کرونا مبتلا شده اند. میزان امیدواری و خوشحالی دانشجویان سالم به میزان 15درصد و میزان نگرانی دانشجویان مبتلا به کرونا 11درصد بوده است.

در مولفه روابط خانوادگی دانشجویان مبتلا به کرونا 71درصد بیان نموده اند که روابط خانوادگی آن ها تحت تاثیر بیماری کرونا تغییر نموده است. در مولفه روابط محبت آمیز 68درصد از دانشجویان به صورت مجازی با دوستان خود در ارتباط بوده اند و 1 درصد از دانشجویان پاسخ دهنده ارتباط خود را با دوستان خود در این دوران قطع نموده بودند.

بر اساس نتایج این طرح پژوهشی، در مولفه درآمد خانوادگی، بیشتر دانشجویان اظهار نموده اند که درآمد خانوادگی آن ها تغییری ننموده است. در مولفه سلامت جسم و روان، دانشجویان دختر دارای شرایط بهتری بودند و میزان آگاهی آن ها نیز به حوزه کرونا، علایم و… نسبت به پسران بیشتر بود. در مولفه آموزش مجازی دانشجویان قطع و وصل شدن اینترنت و صدا، کیفیت یادگیری را پایین آورده است، از کلاس های مجازی راضی هستم و سرعت اینترنت، اصلی ترین مشکل آموزش مجازی است را در اولویت قرار داده اند.

همچنین تعیین شده است که از نظر جنسیت، دختران و از نظر مقطع تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد بیشترین مبتلایان به کرونا بوده اند.

در نتیجه گیری این پژوهش آمده است که میزان نگرانی دانشجویان مبتلا و سالم در رابطه با مسائل درسی به یک میزان است و نشان می دهد که کرونا در زندگی تحصیلی و نگرانی های ناشی از درس و دانشگاه تاثیر داشته است، اما این تاثیر به علت بیماری نبوده است.

در رابطه با تاثیر بیماری کرونا در شرایط کلی دانشجویان به نظر می رسد که کرونا بر متغیر های روانشناختی و حالات روحی دانشجویان تاثیر داشته است تا جایی که میزان امیدواری و خوشحالی دانشجویان سالم به میزان 15درصد و میزان نگرانی دانشجویان مبتلا به کرونا 11درصد بیشتر بوده است و این اعداد نشانگر این امر هستند که کرونا باعث تشویش و نگرانی در تمامی افراد شده است، اما این تشویق و نگرانی در دانشجویان مبتلا به کرونا بیشتر بوده است.

تحلیل ها و موارد مورد آنالیز مسائل و تنگنا هایی بودند که دانشجویان با آن ها در این دوران کرونا دست و پنجه نرم می کردند و تمامی موارد کامل و جامع ارائه شده است تا مسئولان دانشگاه با یاری این اطلاعات به دست آمده از این پژوهش اقدام به برطرف مسائل آموزش مجازی نمایند. دانشجویان دکتری و ارشد کلاس های بسیار کمتری نسبت به دانشجویان کارشناسی دارند پس بدیهی است که آمار کلاس نداشتن یا در کلاس شرکت نکردن در دانشجویان کارشناسی بسیار کمتر از بقیه موارد باشد.

همچنین این عامل باعث ایجاد اختلاف معنی دار در بخش مسائل و میزان رضایت یا نارضایتی دانشجویان از کلاس های مجازی شده است. تحلیلی که می توان از بخش اینکه میزان نارضایتی کمتر و انگیزه بیشتر برای حضور در کلاس مجازی دانشجویان دکتری و ارشد مخصوصاً دکتری است، داشته باشیم، اینکه، چون دانشجویان ارشد و دکتری بیشتر شاغل و یا بعضاً با سرانجام نامه درگیر هستند، با وجود کلاس مجازی وقت بیشتری را برای انجام کار های شخصی خود دارند.

اما این مورد در دانشجویان کارشناسی با توجه به سن پایین تر کمتر دیده می گردد؛ بنابراین مسئولان دانشگاه ها و وزارت علوم با توجه به فراگیری این بیماری برای سال تحصیلی آینده باید هر چه سریعتر نسبت به برنامه ریزی و تهیه برنامه ای مدون به تفکیک مقاطع تحصیلی، رشته ها و دانشکده ها مختلف داشته باشند تا کمترین میزان افت تحصیلی و کیفیت آن را ببینیم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1112

به "ابتلاء 95 دانشجو دانشگاه علامه طباطبایی به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلاء 95 دانشجو دانشگاه علامه طباطبایی به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید